Dobrodelno srečanje združenja multiple skleroze



Na Krki na Dolenjskem je grosupeljska podružnica Združenja multiple skleroze Slovenije včeraj popoldne priredila dobrodelno srečanje bolnikov s to boleznijo širšega ljubljanskega območja in Dolenjske. S prvim srečanjem, ki so ga pripravili z namenom zbiranja denarja za pomoč bolnikom in da bi opozorili na njihove težave, so zbrali približno 3000 evrov.

Kot je povedal predsednik grosupeljske podružnice Združenja multiple skleroze Slovenije Uroš Gros, se naj bi na Krki zbralo najmanj petsto ljudi, omenjeno vsoto pa so uspeli zbrati tudi s pomočjo pokroviteljev.
Po njegovih besedah je v Sloveniji skupaj približno 3000 bolnikov obolelih za multiplo sklerozo, v združenje pa jih je včlanjenih 2200. Ker bolezen prizadene njihovo gibalno zmožnost in jih je večina vezana na gibalne pripomočke, pa bodo največji del zbranega denarja namenili prav za nakup teh, je pojasnil Gros.
Veliko tovrstnih bolnikov si namreč dragih pripomočkov sama ne more privoščiti, saj po Grosovih podatkih, denimo, invalidski električni skuter stane od 1000 do 2500 evrov. Vloga združenja je zato zanje neprecenljivega pomena, je poudaril in dodal, da so želeli bolniki z multiplo sklerozo danes opozoriti tudi, da se njihov položaj vztrajno slabša.
Denarja zanje je vedno manj, hkrati pa gre tudi za problem Fundacije za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij (Fiho) oziroma za nov zakonski predlog, s katerim želijo zmanjšati sredstva za pomoč invalidom ali jih prerazporediti v razne humanitarne namene, ki so v več primerih vprašljivi, je še povedal Gros.
Po podatkih združenja je multipla skleroza bolezen osrednjega živčnega sistema in je najpogostejša nevroimunska bolezen med mladimi odraslimi ljudmi. Ti zanjo najpogosteje zbolijo med 20. in 40. letom starosti, obolijo pa lahko tudi otroci, vendar so taki primeri redkejši.
Bolezen je kronična, ni nalezljiva in ni dedna, še vedno pa je neozdravljiva. Bolniki z multiplo sklerozo pogosto ne zmorejo več opravljati svojega poklica, težje se učijo, težje ustvarijo ali ohranijo družino. Bolezen ovira tudi njihovo gibanje, saj so tovrstni bolniki pogosto težki invalidi.
Včerajšnja srečanje se je začelo s sveto mašo v župnijski cerkvi sv. Kozma in Damjana, ki jo je vodil bolniški duhovnik Toni Brinovec. Sledil je kulturni program, v katerem so nastopili: Nina Pušlar, Šentviški Slavčki, Krški cerkveni zbor, Rogisti s Krke, Matjaž Javšnik, Ana in Jure Koželj s citrami ter violino, Stiški kvartet, Rok Godec in Damijan Zajc.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se