Občine ustanoviteljice Zdravstvenega doma Trebnje: »Čas je, da se usedemo«
Občine ustanoviteljice javnega zavoda Zdravstveni dom (ZD) Trebnje so se odzvale na očitke zaposlenih v ZD-ju ter zanikale vse obtožbe. Hkrati so pozvale zdravnike, naj premislijo, ali je kolektivna odpoved v skladu z zdravniškim duhom in etiko.

Na današnji novinarski konferenci so spregovorili vsi župani občin ustanoviteljic (OU). Predsedujoči svetu OU župan občine Šentrupert Tomaž Ramovš je osvetlil odnose med svetom OU in vodstvom zavoda ter zanikal kakršne koli »krizne razmere« v ZD in govorice, da pritiski občin ogrožajo strokovno delo zdravnikov.

Izrazil je obžalovanje, da je v javnosti čutiti precejšen strah glede strokovnega dela zdravnikov, kar pa ni v ničemer osnovano. Zdi se mu tudi nedopustno, da neresnična ali nepopolna navajanja s strani ZD Trebnje pri občanih vseh občin zbujajo nepotrebno stisko. Občine ustanoviteljice niso nikoli imele nobenega pomisleka glede dela zdravnikov, vedno so samo preverjali – kar tudi morajo delati že zaradi svojega poslanstva – zakonitost delovanja vodstva oziroma so kdaj prosili za kakšna pojasnila in razjasnitve, prav tako mora nad zakonitostjo delovanja zavoda bdeti svet zavoda, je poudaril Ramovš.
Očitki zdravnikov neosnovani
Ramovš se je odzval tudi na očitke zdravnikov iz prejšnjega tedna. Glede očitka o zavlačevanju nujno potrebnih odločitev občin ustanoviteljic o poslovanju zavoda je Ramovš odvrnil, da bi bilo nujno te očitke konkretizirati, saj ni jasno, kaj se s tem misli. Ob tem je poudaril, da je bilo že dlje časa jasno, da direktorica ni kos svoji nalogi, saj so jo župani večkrat pozvali, naj gradiva za obravnavo na svetu ustanoviteljic pripravlja bolj poglobljeno, strokovno, kakovostno in obširno, saj se lahko o kaki zapleteni tematiki le tako pravilno odločijo. Tega ni storila pri več stvareh, navkljub nenehnim prošnjam občin ustanoviteljic. Kot primer navaja, da je svet ustanoviteljic že na svoji 23. seji konec novembra lani vodstvu ZD naložil, naj pripravi podrobno analizo potreb po prostorskih investicijah, na seji konec aprila letos pa so ob letnem poročilu ZD-ja za minulo leto župani imeli veliko pripomb prav pri delu, ki se tiče investicij, ter opozorili na prostorsko stisko ZD-ja, kar postaja vedno bolj pereča težava.
Pristojnosti sveta občin in sveta zavoda so jasne
Glede očitka destruktivnega delovanja občin v luči odstopa direktorice in predsednice sveta zavoda je pojasnil, da so vloge vseh zelo jasne in določene v ustanovitvenih aktih in poslovnikih. Če občine ustanoviteljice prosijo za kako pojasnitev, to ni vmešavanje ali destruktivno delovanje, pač pa samo dejstvo, da opravljajo z zakoni določene naloge in pristojnosti, če pa zavod na neka vprašanja sploh ne odgovori, so skušale občine vodstvo zavoda pač še enkrat pozvati k dopolnitvam in pojasnitvam, a jih največkrat niti niso prejele.

Glede dodatnega programa družinske medicine je župan Ramovš opisal celoten postopek pridobivanja tega programa ter poudaril, da je trditev zdravnikov, da se je na ta program prijavil tudi zasebnik, napačna. Na razpis ZZZS se je želela prijaviti občina Šentrupert in ne koncesionar, kot so zmotno navedli iz ZD Trebnje. ZZZS je občini Šentrupert pojasnil, da imajo pri tem razpisu prednost javni zavodi, in če se ta ne bo javil, se nanj lahko prijavita občina in koncesionar. Konec leta 2024 je bil program dodeljen ZD Trebnje. Pri tem je Ramovš citiral besede iz pisma zdravnika Zdenka Šalde, ki je mu je med drugim zapisal: »/…/ Menim, da je tudi v interesu ustanoviteljic, da zdravstveni dom na povsem legalen način dobi 360.000 evrov, čeprav za ta denar ne bo opravil niti ene storitve. /…/« Po Ramovševih besedah je to dejanje vsekakor vredno opozorila o nepravilnostih poslovanja.
Glede notranje revizije poslovanja ZD Trebnje je Ramovš pojasnil, da je to legitimna pravica občin ustanoviteljic, sploh če se pojavi dvom o ustreznosti poslovanja, saj je cilj, da se zadeve razrešijo in da se nepravilnosti odpravijo. Edino, kar je zaskrbljujoče, je to, da vodstvo ZD-ja pravi, da ni bilo ugotovljenih nobenih nepravilnosti, saj jih je revizija jasno ugotovila.
Očitek zdravnikov je tudi, da so občine ustanoviteljice proti dodatnemu kadru, ki je bil predlagan zaradi umestitve v dispečersko službo in izvajanje nujne medicinske pomoči, kar ni res, poudari Ramovš, saj so občine rešitve videle v tem, da se začasno to reši tako, da zavod potrebna sredstva za novo zaposlitev črpa iz presežka prihodkov nad odhodki, kar so sklenili že na 24. seji SU sedmega januarja letos. Svet zavoda bi nato moral podati predlog o tem SU, ki odloča o razpolaganju sredstev, a tega ni storil do zadnje seje sveta ustanoviteljic, ki je bila 9. julija.
Povhetova o obnašanju članov sveta zavoda
Županja občine Trebnje Mateja Povhe se je dotaknila predvsem očitkov o pritiskih iz občin, vsakodnevnem ustrahovanju in posegih v strokovno delo zdravnikov ter o obnašanju članov sveta zavoda iz vrst občin ustanoviteljic.

»Nikoli in nikdar ni nihče počel česa takega, kot se nam očita,« je vidno prizadeta pojasnila županja Povhetova. Zavrnila je kakršne koli očitke o nedopustnih posegih članov sveta, o šikaniranju ali celo poniževanju. Po njenem mnenju so vsi člani strokovni, delujejo konstruktivno ter v dobro zavoda. »Poleg tega so vse besede in vsa dejanja preverljivi, seje se snemajo, tako da lahko javnost zelo hitro izve, kdo govori resnico. In nihče si ne zasluži takega blatenja, laži in neresnic, ki smo jih bili deležni mi v zadnjem času,« je poudarila. »Občani so v zadnjem času zelo zmedeni, vse pa je nastalo na podlagi nepreverjenih podatkov, blatenja, neresnic in laži,« je opozorila. Med tremi zahtevami, ki so jih minuli teden podali zdravniki, je tudi zahteva o popolnem spoštovanju avtonomije zavoda. Kot pravi Povhe, se občine zavedajo strokovne avtonomije zavoda, a občine so dolžne sodelovati pri upravljanju zavoda, kar izvršuje svet zavoda. In člani sveta zavoda so imenovani po zakoniti poti, potrdili so jih občinski sveti, zato je zahteva zdravnikov po njihovi menjavi nezakonita, nihče namreč ne more zahtevati, da se člani sveta zamenjajo.
Očitki o konfliktu interesov enega izmed predstavnikov občin ustanoviteljic v svetu zavoda pa je neosnovan, saj zakona o javnih zavodih ter o preprečevanju korupcije ne prepovedujeta, da je član nekega sveta v sorodstvenem razmerju z nekom v zavodu, torej je imenovan v skladu z zakonoma. »Odzvati pa se moramo tudi na obtožbe, da želimo občine preusmerjati finančna sredstva iz javnega zdravstva v druge namene. Vse štiri občine to odločno zavračamo, poleg tega pa je zakonodaja na tem področju zelo jasna, saj natančno določa namen in uporabo morebitnih presežkov. Konec koncev smo občine odobrile financiranje diplomirane medicinske sestre iz tega naslova,« je zaključila Povhetova.
Glušič pokazal kar nekaj pisem in dokumentov, ki osvetljujejo ozadja
Besedo je dobil tudi župan občine Mokronog – Trebelno Franc Glušič. Opozoril je, da se je zaupanje med vodstvom in svetom ustanoviteljic porušilo zaradi žaljivega odnosa enega izmed zdravnikov tako do županov kot do drugih zdravnikov. Glušič je med novinarje razdelil kar nekaj e-pisem, dopisov in drugih dokumentov, ki mestoma osvetlijo razvoj dogodkov, ki so pripeljali do današnjega dne.

Glavni očitek pa po Glušičevem mnenju leti na direktorico, ki navkljub večkratnim opozorilom, naj pripravi boljše podatke, analize, dokumente, tega ni naredila v več primerih, med drugim tudi pri možnosti pridobitve nove ambulante v njegovi občini. Najbolj sporno pa je to, da je sama sebi podpisala sklep o svoji uvrstitvi v plačni razred, kar bi morala narediti predsednica sveta zavoda po sprejetju na seji sveta, česar pa sploh niso obravnavali. Delovanje direktorice je bilo v več primerih v nasprotju z zakonodajo in predpisi, s čimer se bodo ukvarjale tudi pristojne službe, vse to pa je potrdila tudi revizija. A da je nedorasla svoji nalogi in da ne more strokovno slediti nalogam ter da nima pravih kompetenc za vodenje takega zavoda, je direktorica očitno uvidela in zato odstopila, meni Glušič. Svet ustanoviteljic tudi ni nikoli s komer koli govoril iz vrst zdravnikov, torej so očitki o pritiskih na zdravnike res neutemeljeni, je še dodal. »Osebno sem pozival zaposlene, da se usedemo in umirimo zadeve. Prosil sem jih, naj sami povedo, koga naj svet zavoda imenuje za v. d. direktorja iz njihovih vrst. A nihče nikogar ne predlaga. In to, da postavljajo neke zahteve in izsiljujejo z odstopom, je od njih zelo nezrelo, sploh pa ni v skladu z zdravniško etiko,« je zaključil Glušič.
Župan občine Mirna Dušan Skerbiš pa je poudaril, da so vsi zadovoljni z delom zdravnikov, v njihovo strokovnost ni nikoli nihče dvomil, nasprotno, vsi župani da so zelo zadovoljni z visoko profesionalnostjo celotnega zdravstvenega osebja.

Zaupajo pa tudi članom sveta zavoda, denimo njihova članica sveta je po poklicu kardiološka medicinska sestra in tematiko zdravstva zelo dobro pozna. Izrazil je obžalovanje nad načinom reševanja problematike, ki je nastala v zadnjega pol leta, saj se je nujno usesti za skupno mizo in najprej med sabo rešiti zadeve, ne pa prek javnosti, ki je zaradi vsega tega v veliki stiski, še posebej 20 tisoč občanov štirih občin, ki zdaj prek medijev spremljajo vse skupaj.
Rešitev - mediacija ministrstva za zdravje
Na zdravniškem sestanku v petek, 11. julija, so se zdravniki soglasno odločili, da bodo 1. septembra vsi dali odpoved delovnega razmerja, če ne bodo izpolnjene tri zahteve, ki so jih navedli na novinarski konferenci minulo sredo: zahtevajo spoštovanje neodvisnosti sveta zavoda, takojšnjo potrditev sklepa o porabi presežka iz poslovanja ter imenovanje novih članov sveta zavoda s strani občin ustanoviteljic.
Strokovna vodja v ZD Trebnje Marijana Šekli Grozina je še sporočila, da sta zdravniška zbornica in sindikat Fides pozvala ministrstvo za zdravje, naj se aktivno vključi v razreševanje nastalega položaja in skliče sestanek z vsemi stranmi. Datum srečanja še ni določen.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se