Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

FOTO: Najstarejša varna hiša nudi zatočišče že 20 let


Besedilo in foto: A. K.
29. 11. 2011, 09.00
Posodobljeno
30. 11. 2011 · 08:26
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

img_4422_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
IMG_4422
img_4471.jpg
Na sinočnji prireditvi je zadnjič v vlogi direktorice krškega centra nastopila Marjana Sečen (desno), ki jo bo v četrtek uradno zamenjala Marina Novak Rabzelj (levo).
img_4443.jpg
O svoji izkušnji življenja v varni hiši Pepcin dom je sinoči javno spregovorila ena izmed njenih uporabnic.

Pred dvema desetletjema je gospa Pepca v oporoki zapisala, da svoje premoženje podarja v socialne namene. Njeno skromno hiško je v upravljanje dobil Center za socialno delo Krško, kjer so se odločili, da bodo zapuščino spremenili v prvo slovensko varno hišo za žrtve nasilja.

"Hiška je bila majhna, brez kopalnice, brez ogrevanja, sanitarije zunaj, streha slaba. V Sloveniji izkušenj na tem področju ni bilo. Na Gumnišču je Karitas sicer gradil materinski dom, o zavetiščih za žrtve nasilja pa smo brali le v tuji literaturi," se začetkov spominja direktorica krškega centra Marjana Sečen.

Letos 20. obletnico praznuje tudi pomoč na domu, ki jo izvajajo v centru. Trenutno imajo 160 uporabnikov pomoči na domu. Čeprav je dolžna občina to storitev subvencionirati v višini do 50 odst., pa jo krška občina subvencionira 70 odst.

Konec novembra leta 1991 so tako v hišo, ki so jo v čast gospe Pepce poimenovali Pepcin dom, namestili prvo mati z dvema otrokoma, mesec dni kasneje pa že drugo s prav tako dvema otrokoma in hiša je bila polna. Ker so se potrebe iz leta v leto povečevale, so s pomočjo donatorjev dom še povečali in ga popolnoma prenovili. Lepo urejena hiša s petimi sobami, kuhinjo in dvema kopalnica je doslej nudila varno zatočišče že 166 ženskam in 162 otrokom. Lokacija varne hiše je tajna, ženske se lahko po pomoč oziroma prošnjo za namestitev vanjo obrnejo na centre za socialno delo oz. nevladne organizacije.

Čeprav se je, kot poudarja Sečnova, v zadnjih letih na področju nasilja v Sloveniji marsikaj spremenilo na bolje, pa končni cilj še ni dosežen. Naloga bo namreč opravljena šele takrat, ko bo varna hiša prazna čakala na novo vsebino.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.