Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Razpravljali o energetski prihodnosti Slovenije in Posavja


M. Luzar
16. 7. 2015, 14.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

img_0113_energetski_koncept__4_.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
IMG_0113 energetski koncept (4)
naslovn_zaj_c.jpg
M. L.
Aleš Zajc (Foto: M. L.)
andreas_nalsov.jpg
M. L.
Andreas Repše (Foto: M. L.)
ur__ka_naslovcn.jpg
M. L.
Urška Dolinšek (Foto: M. L.)

Posavska regijska pisarna Zveze ekoloških gibanj Slovenije – ZEG energetski koncept Slovenije in Posavja in Posavsko jedrsko lokalno partnerstvo – PJLP sta sinoči organizirala v Krškem 12. posavski ekološki večer, na katerem so razpravljali o energetskem konceptu Slovenije in Posavja.

Dokument pripravljajo na vladi in kot sta povedala njena predstavnika državni sekretar na Ministrstvu za infrastrukturo Klemen Potisek in Urška Dolinšek iz Urada za energijo, so javno obravnavo dokumenta podaljšali do 30. septembra. Do takrat lahko občani sporočijo ministrstvu za infrastrukturo svoje pripombe v zvezi z dokumentom. Kot je dejal državni sekretar Klemen Potisek, Slovenija želi z omenjenim nastajajočim energetskim dolgoročnim načrtom med drugim zmanjšati odvisnost od nestabilnega naftnega trga.

Novi energetski koncept Slovenije prinaša ključne sestavine za prehod na nizkoogljično družbo. Koristni učinki tega bodo zmanjšanje energetske odvisnosti in odprava nekaterih velikih virov onesnaževanja okolja.

Vladni energetski koncept predvideva uporabo jedrske energije tudi v prihodnje. Prav o jedrski energiji so sinoči razpravljali veliko.

Karel Lipič iz Zveze ekoloških gibanj Slovenije – ZEG je pri tem povedal, da ZEG ne podpira nadaljnjega razvoja jedrske elektrarne v Sloveniji in torej tudi ne gradnje predvidene drugega bloka jedrske elektrarne v Krškem. ZEG podpira gradnjo TEŠ 6 in delovanja bloka 5, ker meni, da premog kot domač vir fosilne energije, lahko pomaga blažiti cenovna nihanja na trgu energentov. ZEG predlaga večjo uporabo plina, geotermalne energije, lesa in energije odlagališč odpadkov.

Proti nadaljnji uporabi jedrske energije je odločno nastopil Leo Šešerko. Ugovarjal je trditvam, da je jedrska energija trajnostna in nizkoogljična. Po njegovem mora vlada, če vztraja pri sedanjem energetskem konceptu, razpisati referendum o podaljšanju delovanja jedrske elektrarne Krško in glede gradnje drugega bloka.

Andreas Repše, predsednik krajevne skupnosti Spodnji Stari grad v občini Krško, pogreša v energetskem konceptu usmeritev k uporabi geotermalne energije. Po njegovem bi iz toplega vrelca, ki je v toplicah na Čatežu ob Savi, lahko ogrevali celo vas Mostec. Tudi on ne podpira širitve jedrske elektrarne v Krškem.

Jože Špiler iz podjetja Gen Energija je ugovarjal Šešerkovi navedbi, da jedrska energija ni nizkoogljična. V neformalnem pogovoru je Šešerka pozval h pogovoru, kjer bi podrobneje strokovna osvetlila to temo. Kot je rekel, je veliko stvari, »kjer se strinjamo, razlikujemo se samo v energetski mešanici, ki jo kdo predlaga.«

Nina Štros iz Greenpeace Slovenija je menila, da po letu 2043 Slovenija ne more več imeti jedrske energije, razen če zgradi še eno elektrarno. Ministrstvo za infrastrukturo je pozvala, naj pove, če vidi energetsko oskrbo z jedrsko elektrarno.

Aleš Zajc (PJLP) je predstavil rezultate raziskav EUROSTAT o družbeni sprejemljivosti jedrskih objektov v Sloveniji. Pri tem je med drugim omenil podatek, da se Slovenci ne počutimo varne ob jedrski elektrarni Krško.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.