Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Potrjen investicijski program za odlagališče NSRAO


STA
9. 7. 2014, 14.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

odlagalisce_nsrao.jpg
ARAO, arhiv DL
Tako naj bi izgledalo bodoče odlagališče NSRAO v Vrbini. (Foto: ARAO, arhiv DL)

##IMAGE-3337386##

Odhajajoči minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel je v torek potrdil investicijski program za projekt odlagališča nizko- in srednjeradioaktivnih odpadkov (NSRAO). Ta predvideva, da bo celotna naložba stala 157 milijonov evrov po stalnih cenah. Gradbeno dovoljenje naj bi pridobili do 2017, gradnja pa bi potekala od leta 2017 do 2019.

Skladno z načrtovanim terminskim načrtom bo odlagališče z obratovanjem začelo leta 2020. Kot so v današnjem sporočilu za javnost zapisali na pristojnem ministrstvu, je potrjen investicijski program eden "od pomembnih korakov v procesu izgradnje odlagališča NSRAO, ki je na tej stopnji nujen za nadaljevanje procesa".

V odlagališču, ki bo stalo v Vrbini v občini Krško, bodo odloženi vsi odpadki t.i. malih povzročiteljev v Sloveniji in polovica vseh odpadkov iz Nuklearne elektrarne Krško (Nek), torej del, za katerega je dolžna poskrbeti Slovenija.

Potrditev programa so v Neku sprejeli z zadovoljstvom. Kot so ocenili, potrditev investicijskega programa "po leta 2009 sprejetem državnem prostorskem načrtu za odlagališče NSRAO v Vrbini pomeni pomemben korak k uresničitvi zaveze, da v skladu z mednarodnimi standardi ter z odgovornostjo do današnjih in prihodnjih generacij poskrbimo za varno odlaganje teh odpadkov".

Nek bo z izgradnjo končnega odlagališča razbremenjen iskanja dodatnih ukrepov za zmanjšanje dinamike nastajanja in zmanjševanja volumna že nastalih odpadkov, so poudarili in dodali, da so zaradi prostorske omejenosti začasnega skladišča v preteklosti že sprejeli vrsto učinkovitih ukrepov za zmanjšanje količine radioaktivnih odpadkov.

Med njimi so administrativni ukrepi za zmanjšanje nastanka odpadkov, dodatno kompaktiranje, uvedba sušenja smol v sodih ter sežig in taljenje nastalih odpadkov pri zunanjem izvajalcu. "Ko je bila dosežena visoka zasedenost skladišča, smo morali predvideti dodatne rešitve za premostitev obdobja do izgradnje odlagališča NSRAO," so spomnili.

Tako so med pomembne projekte tehnološke nadgradnje uvrstili rekonstrukcijo manipulativnega prostora za radioaktivne odpadke. Novi prostor bo omogočil umik tehnološke opreme za obdelavo in meritve radioaktivnih odpadkov iz začasnega skladišča, sproščene prostorske zmogljivosti pa bodo uporabljene za skladiščenje paketov NSRAO. "Tako bomo zagotovili premostitev obdobja do izgradnje končnega odlagališča," so še poudarili v Neku.

Odlagališče je po pojasnilih ministrstva projektirano tako, da bi lahko sprejel tudi hrvaški del odpadkov, če bi se državi uspeli o tem dogovoriti skladno z meddržavno pogodbo, kar bi bistveno pocenilo odlaganje za obe strani.

Skupni strošek za odlagališče bi bil v tem primeru okoli 178 milijonov evrov, kar bi pomenilo 89 milijonov evrov za vsako stran. "To bi bilo tudi najbolj ekonomično za obe državi," so poudarili na ministrstvu. V oceno 157 milijonov evrov za projekt so vključeni gradnja, oprema in nadomestilo zaradi omejene rabe prostora, pa tudi strošek razgradnje odlagališča.

Večina sredstev za investicijo je zagotovljenih v Skladu za financiranje razgradnje Neka in za odlaganje radioaktivnih odpadkov iz Neka (skoraj 81 odstotkov), saj večina nizko- in srednje radioaktivnih odpadkov, ki bodo tam odloženi, predstavlja "slovenska" polovica radioaktivnih odpadkov, ki nastajajo v Neku.

Državni proračun bo prispeval približno 19 odstotkov investicijskih sredstev, kar predstavlja sorazmerni delež za odložene nizko- in srednje radioaktivne odpadke, ki izvirajo iz medicine, raziskovalne dejavnosti in industrije.

"Odlagališče NSRAO bo varno in okoljsko sprejemljivo, tehnološko ustrezno in ekonomično, prav tako pa tudi družbeno sprejemljivo," so zapisali na ministrstvu.

Z izgradnjo odlagališča bodo zagotovljeni pogoji za delovanje obvezne državne gospodarske javne službe ravnanja z radioaktivnimi odpadki in za trajno in zanesljivo obratovanje Neka, kar po pojasnilih ministrstva posledično izboljšuje zadostnost in zanesljivost obratovanja elektroenergetskega sistema Slovenije.

"Vsekakor pa projekt zagotavlja podlage za varno, gospodarno in zanesljivo uporabo radioaktivnih virov v znanosti, medicini in industriji," so še poudarili na ministrstvu.

Investitor NSRAO je država oz. vlada, Agencija za radioaktivne odpadke (ARAO) pa pooblaščeni agent za izvajanje projekta do pridobitve gradbenega dovoljenja.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.