V nuklearki pripravili gorivo za ponovno polnjenje reaktorja

##IMAGE-2286334##
V okviru rednega remonta, ki v Nuklearni elektrarni Krško (Nek) poteka od začetka oktobra, bodo predvidoma drevi začeli polniti jedrsko sredico. Z navedenim postopkom se strinjajo tudi na Upravi za jedrsko varnost, kjer so ugotovili, da so za izvedbo tega postopka izpolnjeni vsi pogoji, je njen direktor Andrej Stritar danes povedal za STA. Kot je ocenil Stritar, naj bi z remontom končali predvidoma do 18. novembra, s čimer se bo ta zavlekel za približno dva tedna.
Sicer pa so z Uprave za jedrsko varnost sporočili, da so v Neku opravili vrsto dejavnosti za ugotavljanje in odpravo vzrokov za težave z gorivom. Uprava je skrbno spremljala vse analize in ukrepe, ki so jih opravili strokovnjaki nuklearke in njihovi podizvajalci ter pregledala vse prejete dokumente.
Ustreznost opravljenega so spremljali in potrdili tudi pooblaščeni strokovni izvedenci, zaradi česar menijo, da so izpolnjeni pogoji za ponovno polnjenje sredice reaktorja. Do ponovnega zagona elektrarne pa mora Nek pripraviti še dopolnjen akcijski načrt ukrepov za primer ponovnega puščanja goriva med obratovanjem, so dodali.
V Nek so skupaj z dobaviteljem goriva - družbo Westinghouse - ugotovili, da je k poškodbam gorivnih palic na zunanjem robu sredice največ prispeval curek vode ob obodnih ploščah reaktorja, ki je povzročal pretirane vibracije gorivnih palic.
V posamezni palici je zato prišlo do drobnih razpok, skozi katere je primarna voda lahko vdrla v notranjost. Tam pa je zaradi tega prišlo do oksidacije z gorivom. Nastali vodik je povzročal krhkost stene gorivne palice, kar povzroči večje poškodbe praviloma v zgornjem delu.
Pred ponovnim polnjenjem reaktorja z gorivom so morali zato nujno zagotoviti, da v sredico ne bi vrnili gorivnih elementov, ki bi že puščali oz. bi obstajal sum, da lahko puščajo. Hkrati so morali odpraviti vzrok za poškodbe gorivnih palic.
Osebje elektrarne, dobavitelj goriva in številni podizvajalci so ob nadzoru pooblaščenih strokovnih izvedencev v preteklih dneh najprej pregledali vse gorivne elemente z metodo "In-Mast-Sipping". Vsak gorivni element so pred odstranitvijo iz reaktorja vstavili v posebno posodo, jo hermetično zaprli in merili, če iz elementa izhajajo radioaktivni plini. Na ta način so zanesljivo odkrili puščajoče gorivne elemente. Vse gorivne elemente so pregledali tudi s pomočjo podvodnih kamer.
Vse sumljive gorivne elemente so pregledali še z ultrazvočno metodo, z vsemi navedenimi postopki pa so odkrili šest poškodovanih gorivnih elementov. V treh je bilo skupaj osem gorivnih palic močno poškodovanih ali prelomljenih - ena je celo obležala na dnu bazena, v treh pa so bile zgolj puščajoče palice.
V sredico tako ne bodo vrnili nobenega puščajoča gorivnega elementa ali element, za katerega bi obstajal sum, da pušča. Odlomljeno palico pa so pospravili z dna bazena v posebno posodo v bazenu.
Kot so že sporočili iz Neka, so bile poglavitni vzrok za nastanek poškodb hidravlične razmere ob obodnih ploščah reaktorja. Ker se teh razmer v kratkem ne da popolnoma spremeniti, pa bo to možno šele pri prihodnjem remontu.
V gorivne elemente, ki bodo postavljeni na ista mesta, kjer je prišlo do poškodb, pa so na njihov zunanji rob namesto gorivnih palic vgradili jeklene palice. Tako so postavili nekakšno armirano pregrado, ki bo pred hidravličnim curkom zaščitila druge gorivne palice v robnem gorivnem elementu.
Drugi možni vzrok za poškodbe goriva so tudi drobni tujki, ki bi se drgnili ob stene gorivnih palic. Francosko podjetje Areva v Nek pripeljalo posebno robotsko napravo, s katero so temeljito pregledali celotno notranjost reaktorske posode in primarnega kroga. Odstranili so tudi vse drobne tujke, ki so jih našli. Zlasti skrbno pa so pregledali rešetke pod in nad gorivnimi elementi, dalje ugotavlja uprava.
Da bi se prepričali o celovitosti obodnih plošč reaktorja, so z ultrazvočno metodo pregledali vseh 728 vijakov, s katerimi so te plošče medsebojno povezane. Za štiri take vijake v spodnjem delu plošč so ugotovili, da so ravno še sprejemljive kakovosti, vsi drugi pa so v redu. Ugotovili so, da vijaki niso mogli prispevati k povečanju špranj med obodnimi ploščami, zaradi katerih je prišlo do močnejših curkov vode.
Z navedenimi ukrepi so odpravljeni poglavitni znani vzroki za nastanek poškodb, so še sporočili z Uprave za jedrsko varnost, kjer so na podlagi meril Mednarodne agencije za atomsko energijo dogodek ocenili kot nepomemben za varnost oz. s stopnjo nič.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se