Misijonar Knoblehar navdih letošnjim škocjanskim občinskim nagrajencem
Včeraj, na rojstni dan velikega misijonarja dr. Ignacija Knobleharja, po katerem so v občini Škocjan poimenovali svoj občinski praznik, so na slavnostni seji občinskega sveta v kulturnem centru podelili občinska priznanja in nagrado ter priznanja občinskega gasilskega poveljstva zaslužnim občanom.

Ti na različne načine prispevajo k lepšemu in boljšemu življenju v lokalni skupnosti.
Nagrada zboru iz Dobrave

Občinsko nagrado je prejel Cerkveni mešani pevski zbor (MePZ) Dobrava, ki deluje kot sekcija KD dr. Ignacija Knobleharja Škocjan, saj pomembno sooblikujejo kulturni utrip občine ter prispeva k ohranitvi kulturne dediščine.
Od ustanovitve leta 1993 je zbor prvih petnajst let prepeval pri nedeljskih mašah v cerkvi sv. Nikolaja na Otoku, danes pa je nepogrešljiv na mnogih kulturnih dogodkih v domači občini in drugod. Pevci, ki jih dolga leta vodi Fanika Martinčič, prepevajo tudi štiriglasno, poleg cerkvenih še posvetne in ljudske pesmi. Vsako leto zbor pripravi samostojni koncert, redno se udeležuje tudi dekanijskih revij pevskih zborov. Seveda so na slavnostni seji pevci z veseljem tudi zapeli.

Priznanja Anici Rožanc in zakoncema Blatnik Gorenc
Občinskega priznanja se je razveselila Anica Rožanc iz Grmovelj, članica KORK Škocjan in preko štiri desetletja tudi članica Društva podeželskih žena Škocjan. Odlikuje jo čut do sočloveka, vedno pomaga po svojih močeh, a se ne izpostavlja, vedno je tiho zadržana v ozadju. A Aničino dobro delo je očitno še kako prepoznano med domačini.

Na različnih področjih sta dejavna tudi zakonca Gorenc iz Jelendola, prejemnika občinskega priznanja. Veliko časa in moči namenjata za razvoj in napredek domačega in širšega okolja.
Anka Blatnik Gorenc, ki deluje v pedagoškem poklicu, je nepogrešljiva v KORK Škocjan in v TD, z možem Slavkom pa sta predana in zagnana gasilca. Slavko je bil 15 let podpoveljnik PGD Dolenje Dole, nato deset let poveljnik, danes pa podpoveljnik Gasilskega poveljstva občine Škocjan. K vsaki akciji pristopi preudarno, odlikuje ga sodelovalnost in prijaznost. Žena Anka pridno in strokovno dela z gasilskim podmladkom in rezultati se že kažejo na tekmovanjih. Znala je povezati mladino z dolskega območja in jih navdušiti za gasilstvo.
Priznanja gasilcem

Zato sta oba postala tudi prejemnika gasilskega poveljstva občine Škocjan. Tovrstno priznanje – poleg župana ga je podeljeval poveljnik Klemen Mlakar – je za dolgoletni in izjemen prispevek k razvoju gasilstva prejel še dolgoletni član PGD Bučka Metod Blatnik.
Med gasilce je stopil leta 1984, bil tako tajnik kot predsednik društva, danes je gasilski častnik 2. stopnje. Posebej velja izpostaviti njegov prispevek pri oblikovanju priznanj in odlikovanj – zasnoval je odlikovanje GZ Novo mesto ter priznanje GPO Škocjan.
Ponosni na doseženo

Občinski praznik je tudi priložnost za pogled v preteklost in prihodnost lokalne skupnosti, kar je zbranim ponudil škocjanski župan Jože Kapler.
Najpomembnejši in najzahtevnejši projekt v zgodovini samostojne občine je zagotovo izgradnja novega Kulturnega centra Škocjan, ki pomeni veliko pridobitev tudi za številne prihodnje generacije. Mnoge prireditve v njem so obiskane nad pričakovanji.

Veliko se je postorilo tudi na vodovodnem, komunalnem in cestnem področju, trem prostovoljnim gasilskim društvom je občina pomagala priti do novih vozil, itd. je povedal župan in razkril prihajajoča dela in načrte. Sem sodi izgradnja krožišča na regionalni cesti ob vstopu v Škocjan, pa tudi nova športna dvorana pri osnovni šoli, za kar imajo že dokumentacijo z gradbenim dovoljenjem.
»Povezani bomo zmogli, korak za korakom, postopoma in v skladu z možnostmi bomo sledili zastavljenim ciljem,« je dejal prvi mož škocjanske občine in se za sodelovanje zahvalil vsem.
Nagovor Stanislava Hočevarja

Da brez tega ne gre, je zbrane opomnil slavnostni govornik na prireditvi, častni občan občine Škocjan, rojak Stanislav Hočevar, upokojeni beograjski nadškof. Letos slavi 25 let škofovstva, jeseni bo praznoval 80. rojstni dan.
»Naj živi občina Škocjan! Naj živijo občani občine Škocjan! Naj živi in nas navdihuje naš Knoblehar!« je zanosno dejal in poudaril, kaj vse se moramo naučiti od tega pomembnega rojaka, ki je bil tako solidaren do najbolj oddaljenih in revnih.

»Knoblehar se je dobro zavedal, da ne more graditi zares novega sveta z neznanjem, marveč z znanjem; ne sam, temveč v skupnosti in medsebojno vzajemnostjo; ne z begom in skrivanjem pred problemi, temveč s povezovanjem in vključevanjem najbolj originalnih in ustvarjalnih posameznikov in skupin. Zavedal se je, da novi svet raste samo po močni kulturi, duhovnosti, vsestranskem napredku in medsebojnem zaupanju. Tako obnebje ne pozna suše in nas vedno usmerja k cilju in Cilju. Tako nas Knoblehar seznanja, da prave osebnosti presegajo vse razdalje in oddaljenosti; da želja po dialogu približuje najbolj oddaljene geografske in osebnostne kontinente; da žrtvovanje za skupnost rojeva nesmrten blagoslov!«

Hočevar je spomnil, da v današnjem svetu, kjer divjajo vojne, ne zadošča samo pridnost in delavnost, »ampak se moramo oborožiti s pravo modrostjo, dobrim vodstvom, velikimi skupnostnimi cilji in resnično kulturo življenja. Le kot zreli posamezniki bomo izgrajevali monomentalnost občinske skupnosti."
Petje in glasba

Slavnostno sejo občinskega sveta, ki so se je udeležili mnogi dolenjski župani in nekateri poslanci v DZ RS, so glasbeno popestrili: pevci Cerkvenega MePZ Dobrava pri Škocjanu, violinistka Tereza Zupet in Vid Pleterski na klavirju, piko na i pa je slavnostnemu dogodku nedvomno dala pevka Anja Kramar, ki je ob klavirski spremljavi Jerneja Šuštaršiča občuteno zapela kar nekaj čudovitih slovenskih zimzelenih pesmi. Dogodek sta znova zelo prijetno povezovala domačina Matej Krmc in Branka Petkovšek.
Zbrani so se ob koncu še radi zadržali in poklepetali z nagrajenci v avli kulturnega centra ob dobrotah in vinski kapljici.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se