Srbski mediji: Slovenija in Avstrija zapirata meje

##IMAGE-3631435##
Po nočnem vlaku z okoli 1100 begunci v Dobovi kmalu pričakujejo še en takšen vlak. Skupno je včeraj in danes ponoči s Hrvaške prispelo v Posavje okoli 5600 tujcev. Sinoči je okoli deset tujcev samovoljno zapustilo sprejemni center v Dobovi in kot so davi pojasnili na Policijski upravi Novo mesto, jih nekaj še vedno iščejo.
Trenutno je na železniški postaji v Dobovi in v sprejemnih centrih v Dobovi in Brežicah še okoli 2150 tujcev. Vsem so nudili zdravstveno in humanitarno oskrbo. Po opravljenih policijskih postopkih bodo tujci v spremstvu slovenskih policistov z vlaki in avtobusi nadaljevali pot v nastanitvene centre v notranjosti države, so sporočili s Policijske uprave Novo mesto.
V nastanitvenem centru v Gornji Radgoni je bilo zjutraj nastanjenih 691 migrantov, ki so jih tja med drugim pripeljali iz sprejemnega centra v Petišovcih in Dolgi vasi. Danes ob 3.15 je s Hrvaške na mednarodni mejni prehod v Petišovce prispelo okoli 550 migrantov. Vsi tujci so po navedbah Policijske uprave Murska Sobota evidentirani v sprejemnem centru v Petišovcih in Dolgi vasi in bodo po končanih postopkih nastanjeni v nastanitvenem centru v Gornji Radgoni.
Od 16. oktobra do ponedeljka do 18. ure je v Slovenijo vstopilo 221.044 migrantov. V nastanitvenih in sprejemnih centrih je bilo ob 18. uri 5655 migrantov, največ na Šentilju in v Celju. Slovenijo je po podatkih policije zapustilo 206.514 migrantov.
Cerar za TV Slovenija: Slovenija se o ukrepih v zvezi z begunsko krizo odloča sama
Premier Miro Cerar je v sinočnjem pogovoru za Televizijo Slovenija med drugim poudaril, da se Slovenija o ukrepih v zvezi z begunsko krizo odloča sama. Ko smo se odločili za prve usmerjevalne ovire na meji, smo zelo presenetili tudi Avstrijo in Nemčijo, je dejal.
Avstrija in Nemčija sta po Cerarjevih besedah ob postavitvi prvih usmerjevalnih ovir najprej protestirali, po obrazložitvi, da ne gre za zaprtje meja, pa bili celo hvaležni. "Če se bo v prihodnje problematika reševala v sodelovanju s Turčijo, bomo to mejo z veseljem umaknili," je dejal Cerar. Premier je sicer priznal, da je Slovenija prosila Avstrijo, naj ne postavi ograje na mejo s Slovenijo, saj nam to ni v interesu.
Odzval se je tudi na besede predsednika republike Boruta Pahorja, ki je v govoru pred poslanci v začetku meseca poudarjal nujnost neodvisnega slovenskega načrta za obvladovanje krize. Kot je poudaril Cerar, suvereno sprejemanje odločitev poteka že več mesecev, zato je to trkanje na odprta vrata.
Glede morebitnih sprememb azilne politike je dejal, da je predlog zakonskih sprememb pripravljen, da jih lahko v DZ vložijo že danes, a čakajo, če bo to treba. Slovenska politika do prosilcev za azil pa "že v osnovi ni tako popustljiva kot denimo nemška", je pojasnil.
Ponovil je, da varnostna ogroženost Slovenije ni narasla. Boj proti terorizmu pa po Cerarjevih besedah terja popolno spremembo načina prilagajanja varnostnih razmer na področju obveščanja in preventivnega delovanja. Sprememba je potrebna tudi v izobraževalnem sistemu, saj je treba spodbujati kulturo miru.
Če bi prišlo do skupne akcije v okviru zveze Nato, bi Slovenija v tem "zagotovo našla svojo možnost", je prepričan Cerar. Slovenija mora kot članica zveze namreč verodostojno opravljati svojo funkcijo znotraj nje, je dejal.
Srbski mediji: Srbija obveščena, da bosta Slovenija in Avstrija zaprli meje; Slovenija zanika
Srbija je bila obveščena, da bosta Slovenija in Avstrija zaprli svoje meje za begunce, je včeraj poročala srbska televizija RTS. Slovenske oblasti so zanikale informacijo, da bi naša država zapirala meje.
Poročanje srbske televizije so za STA zanikali tako v kabinetu predsednika vlade kot v uradu vlade za komuniciranje (Ukom) ter na notranjem in zunanjem ministrstvu. Kot so sporočili z generalne policijske uprave, Slovenija ne zapira meja, v sodelovanju s sosednjimi državami pa sproti sprejemajo ukrepe za uravnavanje migrantskega toka glede na razpoložljive kapacitete in glede na to, koliko tujcev lahko sprejmejo in koliko jih lahko oddajo. "Ti ukrepi ne pomenijo zapiranja meja," so poudarili.
Na Ukomu za STA povedali, da je Slovenija včeraj zavrnila en vlak z begunci iz Hrvaške, ker ima zasedene vse zmogljivosti, Avstrija pa upočasnjuje sprejem. Na notranjem ministrstvu pa so pojasnili, da je Avstrija sprejela nekaj manj beguncev, zato je slovenska stran prosila hrvaško, naj en vlak z begunci pošlje kasneje.
Srbska televizija je včeraj poročala, da je bila Srbija na podlagi dogovora držav članic schengenskega območja obveščena, da bosta Slovenija in Avstrija zaprli svoje meje. O zaprtju meje naj bi razmišljala tudi hrvaška, to pa je včeraj napovedala tudi Makedonija, je še poročal RTS.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se