Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Kmetje o poskusnem izračunu vrednosti nepremičnin: Znova hitenje brez tehtnega premisleka


Senka Dreu
21. 2. 2020, 22.47
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Na okrogli mizi v Pesnici so predstavniki območnih enot KGZ Maribor, Ptuj in Murska Sobota ter kmetijskega ministrstva govorili o pripombah na modele množičnega vrednotenja nepremičnin, ki so temelj kmetijskega gospodarstva, torej o kmetijskih in gozdnih zemljiščih ter kmetijskih objektih, in pozvali k ponovnemu premisleku.

1582202889_sd-vrednotenje2.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Kot so na okrogli mizi poudarili kmetje, niso proti davku na nepremičnine, ampak proti njihovemu nepravičnemu vrednotenju, ki nastaja brez pravih strokovnih podlag, brez natančnih evidenc, preveč na splošno in na pamet ter predvsem z nepotrebnih hitenjem.

Kmetje GURS-u: »Najprej ureditev evidence!«

Namesto hitenja so Gursu predlagali, da za ustreznejše vrednotenje najprej uredijo evidence o nepremičninah, nato pa na podlagi pravilnih in natančnih podatkov začne množično vrednotenje. Menijo, da bi se morala kmetijska in gozdna zemljišča, ki so po namenski rabi opredeljena kot stavbna, če se na njih vrši kmetijska dejavnost, vrednotiti z modelom za kmetijska in gozdna zemljišča. Tudi metoda primerljivih prodaj za omenjena modela vrednotenja ni sprejemljiva, ker ne izključuje špekulativnih nakupov zemljišč, ki se ne bodo uporabljala za kmetijsko ali gozdarsko dejavnost. Po njihovem mnenju se objekti na kmetiji, ki služijo za dopolnilno dejavnost, ne morejo vrednotiti kot poslovni ali industrijski objekti, kot je predlagano.

Jože Podgoršek, državni sekretar na kmetijskem ministrstvu, je poudaril, da si vsi želijo, da končno pridemo do vrednosti nepremičnin, ki jih imamo. »A do poštenih vrednosti. Na ministrstvu smo predlagali, da bi bilo nezazidana stavbna zemljišča v kmetijska možno vračati po hitrejšem postopku, a smo bili žal neuspešni,« je dejal in se strinjal s sogovorniki, da v kmetijskem sektorju ni prostora za dodatna finančna bremena.

Pustite kmete, naj živijo

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.