Kekec v hrvaške roke in družino Argete, Flisar se po izvedbi posla umika
Soboško podjetje Osem dočakalo prevzem s strani hrvaške multinacionalke.

Že lani spomladi smo poročali, da je Miroslav Flisar, lastnik podjetja Osem, pod okrilje katerega spada Kekec, zainteresiran za prodajo soboškega podjetja. Potem, ko je posel z družbo O'pate padel v vodo, ta je bil ravno tako že priglašen pri varuhu konkurence, se je letos kot resen interesent pojavila hrvaška Atlantic Grupa. Nekaj časa je trajalo, vmes se je s čela Droge Kolinske, ki je del uvodoma omenjene hrvaške skupine, poslovil Enzo Smrekar, a sedaj so z novico o sprejemu zavezujoče ponudbe udarili ravno v hrvaškem gigantu.
Na straneh zagrebške borze so namreč sporočili, da je Flisar sprejel ponudbo, ki zajema prevzem družbe Osem ter vseh zaposlenih, teh je okoli 50, proizvodnega obrata na območju nekdanje Pomurke v Murski Soboti, in blagovnih znamk v lasti podjetja.

Prevzem ni presenečenje
Zeleno luč prevzemu mora podati še javna agencija za varstvo konkurence, ki ima po rednem postopku praviloma 25 delovnih dni za izdajo odločbe oziroma 60 delovnih dni, če je potreben postopek podrobnejše presoje skladnosti s pravili konkurence. V konkretnem primeru bo prav gotovo potrebna podrobnejša presoja, saj je Droga Kolinska prav tako lastnica Argete, ki kraljuje na trgu konzerviranih delikates in si lasti več kot 40-odstotni tržni delež. Kupnina ostaja poslovna skrivnost, a glede na poslovanje, premoženje in zalogo soboške družbe je moč sklepati, da se ta giblje v rangu petih milijonov evrov. Flisar je namreč z družbo Osem lastnik več tisoč kvadratnih metrov velikih parcel in objektov, ki zajemajo med drugim nekdanja obrata za klobase in konzerve, letno pa proizvede do 2000 ton konzerviranih delikates in obrne okoli 6 milijonov evrov.

To pa je tudi plafon soboškega podjetja, saj bi za kaj več bile potrebne večmilijonske investicije v proizvodnjo, da bi lahko v Murski Soboti konkurenčno sledili velikim igralcem, kot je Droga Kolinska, ki se je pred leti ravno tako potegovala za lastništvo blagovne znamke Kekec, ko je ta vendarle po dolgotrajni kalvariji pristala v rokah Flisarja.
Prodaja uspešnega podjetja z močno blagovno znamko in etabliranim know-howom je tako po svoje naravna poteza, ki bo omogočila njegovo nadaljnjo rast. Na to je v dosedanjih intervjujih za naš časopis večkrat jasno namignil tudi sam Flisar.
Kot nam je sam potrdil, bo do dokončnega prevzema steklo še kar nekaj časa in za to potrebnih postopkov, sam pa pomirja, da se zaposlitve ohranjajo, pod novim lastnikom pa se obeta še povečanje proizvodnje. Po prevzemu posla se bo iz podjetja umaknil in se posvetil novim projektom.
Nova era za Kekca
Pred Kekcem so tako novi časi pod okriljem multinacionalke, ki je lani ustvarila za 1,08 milijarde evrov prihodkov in poslovno leto sklenila z 26,5 milijona evri čistega dobička. Družba Osem na drugi strani je lani obrnila 6,3 milijona evrov in poslovno leto zaključila z rekordnim dobičkom v višini 272 tisoč evrov.
Po več prevzemih v slovenski živilskopredelovalni industriji, hrvaško obarvana je med drugim tudi Panvita, pa bo tako v rokah naših južnih sosedov pristala še ena redkih slovenskih blagovnih znamk iz obdobja nekdanje skupne države, ki je še bila v domači lasti.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
