Direktorju fantomskega inštituta lani 19 tisoč evrov
Vrata Pomurskega razvojnega inštituta skoraj vedno zaprta. Darko Anželj za direktorovanje prejema plačo. Dravske elektrarne plačujejo najemnino za prostore, ki jih praktično nikoli nihče ne uporablja.

"Direktor se trudi..."
Kaj sploh dela inštitut, kjer nikoli nikogar ni? V DEM, ki so preko Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) v državni lasti, pojasnjujejo, da je bil inštitut ustanovljen na pobudo lokalnih skupnosti z namenom informirati javnosti o projektu Sanacija in energetske izrabe reke Mure. Nadalje pojasnijo, da ima inštitut za te aktivnosti z DEM, ki jim je bila podeljena koncesija za sanacijo in energetsko izrabo reke Mure, sklenjeno pogodbo o poslovnem sodelovanju, ki vključuje "izvajanje storitev na področjih izdelave potrebnih študij, organiziranja razstav, sejmov, posvetov, predavanj, konferenc, informiranja deležnikov in javnosti, raziskovalne dejavnosti in druge, za izvajanje projekta, potrebnih storitev..."
To pa so tudi aktivnosti, ki jih v odgovoru na naše vprašanje izpostavljajo kot uspešne aktivnosti v desetletnem delovanju inštituta. Na vprašanje, ali je PRI v desetih letih upravičil svoj obstoj, odgovarjajo: "PRI je v desetletju obstoja vsekakor upravičil ustanovitev in delovanje, saj se direktor v sodelovanju z DEM celotno obdobje trudi zainteresirani javnosti posredovati aktualne informacije na osnovi izdelanih študij, torej informacije, ki temeljijo na verodostojnih podatkih..."
Ob petkih baje odprto
Na očitke o večno zaprti pisarni odgovarjajo, da je ta odprta vsak petek, kar je mogoče razbrati tudi z obvestila na spletni strani, ki so ga objavili v začetku marca letos. Pri tem še povedo, da je direktor za vsa pojasnila vedno dosegljiv po mobilnem telefonu in elektronski pošti. Kot še pojasnijo, je bil delovni čas spremenjen v skladu s trenutnimi aktivnostmi projekta: "DEM je namreč konec leta 2016 na pristojno ministrstvo oddal študijo variant in okoljsko poročilo, sklep o tehnični ustreznosti, ki bi omogočil morebitne naslednje korake, pa s strani ministrstva še ni bil prejet."
Najemnine so, kakopak, poslovna skrivnost
Po javno dostopnih podatkih je bilo od leta 2014 do danes iz DEM v PRI skupno nakazanih skoraj 300 tisoč evrov. Na vprašanje, zakaj je bil ta denar porabljen, v DEM odgovarjajo, da je bil omenjeni znesek v skladu s pogodbo porabljen za stroške materiala in storitev ter stroške dela dveh zaposlenih. Inštitut prav tako že deset let plačuje najemnino za pisarno v Murski Soboti, vendar v DEM pravijo, da višino najemnine in podatkov o najemodajalcu v skladu s poslovno politiko ne razkrivajo.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se