Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Višja strokovna šola ŠC Ptuj: Študij, kjer pridobite kompetence in zaposlitev


Štajerski Tednik
10. 2. 2021, 23.27
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Višja strokovna šola Šolskega centra Ptuj nudi študentom napredna znanja, ki omogočajo konkurenčno prednost na trgu dela, predvsem pa visoko zaposljivost diplomantov. Šola se ponaša s šestnajstletno zgodovino in preko 940 diplomanti. Izvajajo štiri višješolske študijske programe in sicer: Bionika, Ekonomist, Mehatronika ter Upravljanje podeželja in krajine.

1612790893_visja_strokovna_sola_2.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

''Kar tri od navedenih programov smo osnovali, razvili prav na Ptuju, še vedno pa smo tudi edina višja šola v Sloveniji, ki ponuja študij bionike, ki je v tujini zelo cenjena veda, pri nas pa je komaj na pohodu. Vsak izmed programov ponuja aktualna znanja in vsebine, ki so prilagojene potrebam gospodarstva in diplomantom zagotavljajo visoko stopnjo zaposljivosti'', pojasni ravnatelj Robert Harb. Značilnost vseh višješolskih strokovnih programov je prepletanje študija teorije in praktičnega izobraževanja, ki ga študenti opravijo pri delodajalcih. Praktično izobraževanje pri delodajalcih obsega 400 ur, kar je 40 % vsega časa v posameznem programu. 

''Pohvalimo se lahko z odličnimi uspehi naših študentov na številnih tekmovanjih, kot so Najpodjetniška ideja, ki jo razpisuje Manager klub Ptuj, Mednarodni raziskovalni tabor ŠPIC, tekmovanje v izdelavi električnih koles, tekmovanje POPRI, ... To je samo nekaj od številnih tekmovanj, na katerih naši študenti ne le, da sodelujejo, temveč se z njih vračajo z odličnimi uvrstitvami, posegajo po najvišji mestih'', pove ravnatelj Harb.

Sodelujejo tudi na sejmih, med katerimi ravnatelj izpostavi pomemben in tudi medijsko odmeven projekt, ki je bil javnosti predstavljen na sejmu MOS v okviru projekta Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, Stičišča znanosti in gospodarstva. To je projekt poimenovan »bionični človek« in služi za izobraževalne namene bodočih inženirjev bionike. Njegova pomembnost je tudi v predstavitvi najsodobnejših podpornih tehnologij, ki se danes že vgrajujejo v človeško telo. Projekt vodi njihov diplomant, inženir mehatronike, Janez Škrlec.

''Poleg študija se trudimo študente in diplomante naše šole vključevati tudi v razne aktivnosti, s katerimi želimo spodbuditi pripadnost šoli, sodelovanje in medsebojno povezanost študentov različnih programov ter povezanost z okoljem, v katerem se nahaja naša šola. Naši študenti pripravljajo razne projekte, katere na dogodku predstavijo širši javnosti (Bodi informiran, bodi in; Zelene poslovne ideje; Inovacije podravske regije; Digitalni marketing;…). Vsako leto organiziramo športno srečanje študentov, diplomantov in mentorjev v podjetjih. V okviru kariernega svetovanja se v mesecu oktobru našim študentom predstavijo podjetja s širšega okolja, ki ponujajo možnost praktičnega izobraževanja in  aktualna delovna mesta.

Dolgoročni cilji razvoja Višje strokovne šole temeljijo na široki programski ponudbi v sedanjosti in na novih programih, ki jih bodo potrebovali v prihodnosti industrija, malo gospodarstvo in obrt v Podravju in Sloveniji. ''Cilj, ki smo si ga zadali, je vzpostavitev študija, ki bo na našem področju predstavljal predvsem visoko raven znanja diplomantov in njihovo zaposljivost. Vsako leto za študente in diplomante organiziramo tudi dvodnevno ekskurzijo v eno od znanih podjetij v tujini.  Obiskali smo podjetje BMW, izvedli smo strokovno ekskurzijo v studio avstrijske nacionalne televizije ORF ter si ogledali tovarno VW, predlani smo obiskali tovarno traktorjev Steyr ter najpomembnejše avstrijsko industrijsko mesto Linz, v lanskem letu pa smo načrtovali zelo zanimivo ekskurzijo v tovarno Mercedes-Benz in v Strasbourg, vendar nam je izbruh epidemije preprečil njeno izvedbo'' pojasni ravnatelj.

»Tudi sicer nam je epidemija zaradi koronavirusa v zadnjem letu življenje popolnoma spremenila in novim pogojem ter načinu izobraževanja smo se morali prilagoditi tudi vsi udeleženci izobraževanja na naši šoli. Z gotovostjo lahko trdim, da se izobraževalni proces na daljavo izvaja nemoteno in dokler bo potrebno, bomo naše delo v danih pogojih dosledno opravljali. Seveda pa vsi, tako zaposleni kot naši študenti, pogrešamo vsakdanje človeške stike. Kakor sem omenil, je višješolski strokovni študijski program v veliki meri praktično usmerjen, zato imamo težave pri laboratorijskih vajah. To poskušamo reševati z uporabo animacijskih, simulacijskih orodij. Vzpostavili smo tudi virtualni laboratorij na daljavo, kjer se študenti od doma povežejo in delajo na opremi v laboratoriju. Kar pa se tiče praktičnega izobraževanja, ki ga morajo naši študenti opraviti v podjetjih, smo čas izvajanja premaknili na kasnejši termin, v upanju, da se bo stanje zaradi epidemije izboljšalo in bodo podjetja znova odprta za sprejemanje študentov« razlaga ravnatelj Harb.

Višja strokovna šola ima usposobljene in odgovorne kadre ter dobre prostorske pogoje in sodobno opremo, ki jo pridobiva s sodelovanjem v projektih in s podjetji. Povezanost šole s podjetji se kaže tudi pri izvedbi strokovnih ekskurzij, gostujočih predavateljih ter pri pripravi diplomskih nalog, ki so aplikativne in se nanašajo na reševanje konkretnih problemov v delovnem okolju.

''Vse navedeno je zagotovo dovolj tehten in privlačen razlog, da se bodo številni srednješolci odločili za vpis na našo Višjo strokovno šolo ŠC Ptuj, uspešno zaključili dveletni študij v enem od programov, ki jih ponujamo ter se pridružili našim zadovoljnim diplomantom,'' zaključi Robert Harb.

Vse, ki jih zanima, s čim se ukvarja bionika, vse, ki bi radi nadgradili znanja iz ekonomije in kmetijstva, ali pridobili dodatna znanja, ki odlikujejo dobre inženirje mehatronike, povabi na informativni dan. Ta bo letos zaradi aktualne situacije izveden preko spleta in vas vabimo, da se nam pridružite preko povezave:

https://arnes-si.zoom.us/j/98965562200 (objavljena na spletni strani šole http://vss.scptuj.si/)

v petek,  12. 02. 2021, ob 9. in ob 16. uri ter v soboto, 13. 02. 2021, ob 9. uri

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.