Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Mačehovski odnos države do samozaposlenih traja že leta dolgo


Majda Goznik
14. 4. 2020, 21.24
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Sedanja kriza v največji možni meri razgalja tudi stare težave, s katerimi se že leta in leta soočajo samostojni podjetniki in samozaposleni, ko gre za izenačevanje socialnih pravic z redno zaposlenimi.

1586777088_cg_izenacitev_pravic_obrtniki_2.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) že dolgo bije boj za izenačitev pravic s. p.-jev z drugimi (zaposlenimi) delavci, a neuspešno. „Pristojna ministrstva in vlado vsako leto pozovemo k ureditvi stanja z izdajo zahtev slovenske obrti in podjetništva. V njih je zbranih več kot 130 predlogov za ureditev stanja na trgu dela, v zdravstvenem sistemu, davčnem sistemu, izobraževalnem sistemu in na splošno v poslovnem okolju. Vsako leto se vsi ti predlogi predstavijo na forumu, ki se ga udeležijo pristojni ministri, državni sekretarji in predsednik vlade. Zato gre pri nepoznavanju teh težav le za sprenevedanje odgovornih,« pravi Boris Repič, direktor OOZ Ptuj.

Tako so pri uveljavljanju določenih socialnih pravic s. p.-ji še vedno v neenakopravnem položaju, čeprav plačujejo vse socialne prispevke na enak način in po enakih prispevnih stopnjah kot ostale kategorije zavarovancev. »Nezaslišano je, da mora nosilec s. p.-ja v času svoje bolniške obračunati in plačati prispevke od polne 100 % zavarovalne osnove za prvih 30 delovnih dni ne glede na razlog za bolniško odsotnost. To stanje je protiustavno, ker različno obravnava delodajalca in na drugi strani zaposlene. Če pogledamo življenjsko, vidimo, da npr. frizerka, ki dela sama kot s. p., ne sme zboleti, ker bolniškega nadomestila ne dobi 30 delovnih dni (torej koledarski mesec in pol), celo še več, normalno mora plačati 100 % prispevke. Ker je zaradi bolezni nezmožna za delo, nima nobenih prihodkov, a mora kljub temu plačati vse prispevke. V tem času bolniškega nadomestila ne dobi, in ker nima zaposlenih, je prisiljena delati bolna, da preživi.“

Mali podjetnik bi moral imeti možnost odloga ali obročnega poplačila prispevkov

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.