Štirje novi markacisti v Posavju




Na posavskem biseru - Lisci se je uspešno zaključil tečaj za markaciste v organizaciji Komisije za planinske poti pri Planinski zvezi Slovenije (PZS). Predmetnik tečaja za markaciste je udeležencem predstavil vsebine, kot so organiziranost markacistov, pomen in vsebina planinskih poti, označevanje planinskih poti, tehnika markiranja, varstvo narave na planinskih poteh, varovalne naprave, dokumentacija ter osebna zaščita in varovanje.
S praktičnim delom na terenu so bile na poti Lisca – Cirje – Sevnica izdelane stopnice in erozijske zaščite, postavljene ograje ter izsekane stopnice v skalovje, uredila pa so se tudi lesena varovala za odtok vode. Izvedla so se še obnovitvena dela na zasavski planinski poti, in sicer obrezovanje vej ob poti in markiranje v smeri Lisca – zavetišče Lovrenc – Veliko Kozje. Za potrebe celotnega terenskega dela je bilo vgrajenih 44 lesenih varovalnih klinov, 9 kg žičnikov in 15 tesarskih spon, za namen izdelave erozijskih zaščit pa je bilo uporabljenih 230m lesa in 185 količkov, kateri so bili izdelani iz 129m lesa. Skupno je bilo porabljenega 359m oziroma 7 kubičnih metrov lesa.
Tekom 92-urnega izobraževanja, tako teoretičnega kot tudi praktičnega, so svoje izkušnje, znanje, nasvete in navodila bodočim markacistom posredovali Tone Tomše, Maksimilijan Kotnik, Uroš Vidovič, Florjan Nunčič, Stanko Gašperič in Gorazd Hace, za nastanitev in hrano pa je v obeh sklopih tečaja poskrbel Franc Krašovec, oskrbnik Tončkovega doma na Lisci.
Po opravljenih 14 urah teoretičnega dela, 31 urah praktičnega dela ter vloženih 41 urah za izpitne obveznosti je sledila podelitev potrdil o pridobljenem nazivu "markacist pripravnik".
Tečaj za markacista je uspešno opravilo 25 udeležencev iz 16 planinskih društev (Dobrna, Gornji Grad, Kranj, Krim, Laško, Lisca Sevnica, Ložno Sv. Florijan, Mercator, Polet Šentrupert, Ptuj, Radeče, Slivnica pri Celju, Slovenska Bistrica, Šmarje pri Jelšah, Velenje in Viharnik).
Čez dve leti, kolikor traja obvezno pripravništvo, torej septembra 2013, je predvideno ponovno srečanje vseh udeležencev, katerim Planinska zveza Slovenije po najmanj treh izvedenih različnih akcijah pod nadzorom na planinskih poteh in pozitivno ocenjenih oddanih poročilih, podeli naziv "markacist PZS". Ker je precejšen finančni del izvedbe tečaja za markaciste krilo Ministrstvo za šolstvo in šport v sodelovanju z Evropskim socialnim skladom, bo vsak planinec istočasno s pridobitvijo naziva markacist PZS vpisan tudi v razvid samostojnih športnih sodelavcev. Posavje je z uspešno zaključenim tečajem tako pridobilo 4 nove markaciste – dva iz planinskega društva Radeče in dva iz planinskega društva Lisca Sevnica, s čimer bodo posavske poti v bodoče zagotovo še bolj urejene in vzorno označene ter s tem privabile še več pohodnikov v naše kraje.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se