Ptuj: Kako poteka dogovorna ekonomija v športu
Mestna občina (MO) Ptuj za promocijo mesta Ptuj skozi vrhunski ali množični šport letno namenja 60.000. Čeprav razpis še ni bil niti objavljen, so se mestni svetniki minuli ponedeljek ostro sprli okrog tega, kdo naj bo upravičen do teh sredstev: le množični športi (v tem primeru lahko kandidirajo štirje klubi) ali tudi klubi, ki se ukvarjajo z individualnimi športi. Kdo si obeta sredstva in dela račune brez krčmarja? Gre za dogovorno ekonomijo? Zakaj oz. za koga spreminjajo veljavni pravilnik?

Mestna občina Ptuj ima veljaven Pravilnik o financiranju promocije mesta Ptuj skozi vrhunski ali množični šport, ki je bil sprejet aprila 2018. Da bi tudi športnikom v individualnih športnih panogah omogočili prijavo na razpis, so se na občini lotili spremembe pravilnika. 60.000 evrov, kolikor jih je v proračunu za leto 2019 zagotovljeno za ta namen, tako ne bi bilo več dostopno le štirim potencialnim prijaviteljem, pač pa širšemu krogu. Kot je pojasnila županja Nuška Gajšek, tudi športniki v individualnih panogah s svojimi tekmovalnimi dosežki doma in v tujini pripomorejo k promociji mesta, prav zato so predlagali dopolnitev pravilnika. Ta je podlaga, da se jim sploh omogoči prijava na razpis. Na seji je bilo možno večkrat slišati, da sta si doslej – očitno je bil pravilnik tudi tako zastavljen – predvsem dva kluba obetala razdelitev te pogače.
Kar je nekdo mislil, da bo dobil..., bo (najbrž) tudi dobil
Svetnik Štefan Čelan se je sicer strinjal z dopolnitvami pravilnika, a je predlagal, da začnejo veljati z novim letom, saj da bi letos s to potezo lahko celo ogrozili delovanje dveh klubov: „Letos bi bil to zanje velik problem, saj računajo na ta sredstva.“ Gorazd Orešek je jasno povedal, da gre za Nogometni klub Drava in Rokometni klub Drava Ptuj, ki bi ju dopolnitve pravilnika najbolj „prizadele“. To je podkrepil tudi s pisnim dopisom Sandija Mertlja, direktorja Zavoda za šport Ptuj, iz julija letos. V njem je sicer navedeno, da se Mertelj strinja s tem, da se zagotovijo dodatna sredstva za individualni šport, a ne pristajajo na poseg v obstoječa sredstva, predvidena za financiranje množičnih športov. „Predlagamo, da se z rebalansom zagotovijo dodatna finančna sredstva v višini vsaj 30.000 evrov za klube, ki imajo v svojih sredinah vrhunske individualne športnike,“ se glasi Mertljev predlog. Prav to je županji predlagal tudi Orešek.
A kot zagotavlja Gajškova, je to enostavno nemogoče, saj denarja v proračunu ni: „Če pa imate konkreten predlog, kje naj vzamemo, pa z besedo na dan. Nemalokrat nastane problem, ko zahtevamo račune od nekaterih javnih zavodov, da dokažejo namensko porabo denarja, s čimer le zahtevamo, da se obnašajo racionalno. Verjetno se strinjate, da je to nujno, če želimo tistim, ki si to zaslužijo, povečati sredstva. Denarja enostavno ni toliko, da bi lahko samo povečevali postavke.“
Svetnik Andrej Čuš je prav tako kot Čelan predlagal, da začne novi pravilnik veljati z novim letom, saj da bodo sicer nekateri klubi v velikih težavah.
Pravilnik bo veljal od novega leta, letos sredstva delijo po starem
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se