Marija: »Rejniške mame nismo zaradi denarja, ampak ljubezni«
Številne rejniške matere s svojo ljubeznijo in predanostjo rešijo otroke iz težkih razmer ter jih usmerijo na pravo življenjsko pot. Ena izmed njih je tudi Marija Prelog iz Markovcev, ki se je skupaj z možem pred skoraj dvema desetletjema odločila za rejništvo.

ki se je skupaj z možem pred skoraj dvema desetletjema odločila za rejništvo. Leta 2004 je v družino Prelog prišla Sonja, dekle v občutljivih najstniških letih. Njena življenjska pot do takrat ni bila lahka – mama je umrla, oče se je boril z alkoholizmom. Sonja se spominja prvega srečanja z Marijo, ko so ju takoj povezale njene modre oči in občutek, da ji lahko nudi varen pristan. V naslednjih letih sta v dom Prelogovih prišla še Tilen in njegova sestra Tamara.
Marija je imela že odraslo hčerko, ko sta se z možem odločila odpreti vrata otrokom v stiski. »Vedno sem si želela več otrok, a mi ni bilo dano.« Odločitev za rejništvo je dozorela med obiskovanjem terapevtskih delavnic, ki sta jih z možem, zdravljenim alkoholikom, redno obiskovala. Velikokrat so govorili o tem, koliko otrok alkoholikov se znajde v stiskah.
»Naša terapevtka nam je nekoč povedala, da potrebujejo rejniške družine, ki bi otrokom nudile varno in ljubeče okolje. Z možem sva se o tem pogovorila in sprejela povabilo. Najprej je k nam prišla Sonja, ki je skoraj bolj moja biološka kot rejniška hči. Imava posebno vez, ker sva si tudi karakterno podobni,« je povedala Marija. Skupaj sta prehodili številne izzive, vendar je bila vsaka preizkušnja nagrajena z globoko medsebojno ljubeznijo. Sonja je danes stara 38 let, diplomirana medicinska sestra, ki lepo in urejeno živi s svojim partnerjem, Marijo pa še vedno kliče »mami«.
Tri leta po Sonjinem prihodu sta v družino Prelog prišla še Tilen in Tamara, ki sta bila takrat v 3. in 7. razredu osnovne šole. Njuna zgodba je bila polna bolečih izkušenj – mama alkoholičarka, neurejeno domače okolje in čustvene rane.
»Ko je Tilen prišel k nam, ni bral, tudi govoril ni veliko. Koliko smo se trudili in mu pomagali, da je dojel osnovne stvari. Nikoli ne bom pozabila, kako vesel je bil, ko je prvič uspel povezati besede,« se s toplino spominja Marija.
Tamari je bila botra pri birmi, kar še danes pomeni posebno vez med njima. Oba otroka sta se čez čas vrnila k biološki mami, za kar so si vsi skupaj ves čas prizadevali. Mama je bila na začetku nezaupljiva in je v Mariji videla tekmico, a je sčasoma spoznala, da ji Marija želi le pomagati. Danes sta Tilen in Tamara odrasla – Tilen ima 24 let, Tamara 29, oba imata svoj dom in sta ostala tesno povezana z Marijo in njeno družino.
Prelogova: »Rejništvo je še vedno premalo cenjeno«
Za zakonca Prelog je bila odločitev za rejništvo skrbno premišljena, čeprav se na začetku nista povsem zavedala, kaj vse ta vloga prinaša. Imela sta dovolj prostora v hiši in še več srčne želje po tem, da pomagata otrokom.
»Nekateri pravijo, da to delaš zaradi denarja – pa ni res. Za rejniško mamo ali očeta ni denarja, ki bi poplačal to, kar vložiš. To moraš čutiti v srcu, to je poslanstvo,« je poudarila sogovornica. Po njenem mnenju je rejništvo v Sloveniji še vedno premalo cenjeno.
Med drugim je povedala, da je imel takrat Center za socialno delo številna izobraževanje in seminarje za rejnice, ki se jih je z veseljem udeleževala. Veliko je bila v stiku tudi z drugimi rejniškimi mamami, ki so imele svoje rejniške otroke zelo rade, nudile pa so jim tudi vse potrebne materialne dobrine.
Več v aktualni izdaji Štajerskega tednika
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se