FOTO: Odkrili spominsko obeležje mami Rudolfa Maistra





Na Tomšičevi domačiji v Trebnjem so včeraj odkrili spominsko obeležje Franji Maister, rojeni Tomšič, mami prvega generala prve slovenske vojske, pesnika, humanista in domoljuba Rudolfa Maistra. Prav v teh dneh pred 148 leti se je namreč Tomšičeva pripravljala na poroko in nepreklicno slovo od rodnega Trebnjega.
Franja Tošič se je rodila 11. januarja 1834, prav 6. maja leta 1967 se je v trebanjski cerkvi poročila s Francem Maistrom, sedem let po poroki pa sta podarila življenje vizionarju Rudolfu Maistru. Franja je 7. julija 1922 na Uncu, kjer je pri sestri Matildi preživljala svoja zadnja leta.
Že v torek je v župnijski cerkvi v Trebnjem, kjer sta se poročila Franja Tomšič in Franc Maister, potekala maša za domovino v spomin Maistrovih staršev, ki jo je daroval vojaški vikar msgr. Dr. Jože Plut.
»Franja Maister in njena sestra Matilda, ki je bila mogoče še bolj pesniško nadarjena, sta obe pisali tudi razne črtice. Tako da nekako velja, da je vpliv žensk naredil Rudolfa Maistra pesnika in literata,« pravi predsednica Dolenjskega društva generala Maistra Marica Štamcar.
Spominsko obeležje Franji Maister sta včeraj odkrila predstavnika družine Tomšič, oče in sin Mirko in Drago Tomšič, ter Štamcarjeva. Slovensko zastavo so po posebnem protokolu zložili pripadniki Slovenske vojske, ki jo je nato sprejel veteran trebanjskega območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo in jo skupaj z mlado predstavnico mesta Trebnje izročil Mirku Tomšiču v spomin na praznični dan.
Mirko Tomšič je sicer najstarejši še živeči član družine Tomšič, ki bo prav to soboto, 9. maja, praznoval 88. rojstni dan. »Lahko smo ponosni, ker se zavedamo, da korenine generala Maistra izhajajo tudi iz Trebnjega in njegova mama je bila rojena prav v tej hiši,« pravi Drago Tomšič, ki kot zanimivost dodaja, da je njegov oče zadnji Tomšič, rojen v omenjeni hiši.
Spominsko obeležje je blagoslovil župnik trebanjske župnije Miloš Košir, šopek pa so pod obeležje položili še predstavniki Maistrove ulice v Trebnjem. Slovesnosti sta se udeležila tudi vnuka generala Maistra – Borut in Stojan Maister. »Zame je lep dan in prijeten dogodek,« je dejal Borut Maister in opomnil, da se zasluge generala Maistra počasi spet pozabljajo.
Včerajšnjo prireditev so pripravili Dolenjsko društvo generala Maistra, območno združenje veteranov vojne za Slovenijo Trebnje in krajevna skupnost Trebnje. Bogat kulturni program, ki so ga poimenovali Cvete dekletu rožmarin, so sooblikovali vokalni kvintet Završki fantje iz Lenarta v Slovenskih goricah, učenci osnovne šole Trebnje, trebanjska ženska vokalna skupina Črta, komorna skupina saksofonistov glasbene šole Trebnje, domača folklorna skupina Nameh in šola klasičnega baleta Trebnje, sodelovali so tudi župnija Trebnje, trebensko območno združenje veteranov vojne za Slovenijo, Slovenska vojska, zveza društev »general Maister« ter prebivalci Maistrove ulice v Trebnjem in slovenski kraji, ki so najtesneje povezani z družino Maister – Ptuj, Kamnik, Zavrh v Slovenskih goricah, Unec in Maribor. Franjo Maister je upodobila Mojca Bahun, prireditev pa je povezoval Marko Šalehar.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Marica Štamcar o Dolenjskem društvu generala Maistra in vrednotah
Drago Tomšič o srečanju