Ko prepoved prehajanja meje obtiči na papirju
Na podlagi odloka o prepovedi gibanja med regijami in zdaj tudi že občinami je v veljavo vstopila tudi prepoved prehajanja državne meje. Tak ukrep je za prebivalce marsikaterega kotička v završki občini povsem nesmiseln, saj ob upoštevanju predpisov sploh ne bi mogli do svojih domov.

»Moj sosed živi na hrvaški strani, a po cesti neposredno ne more v Hrvaško, pač pa se mora v svojo domovino odpraviti po slovenski cesti do mejnega prehoda. Torej, ko se pelje po hrvaški, mora čez mejo na slovensko stran, da lahko dostopa do svojega doma, ki je na hrvaški strani. Tako je spoštovanje ukrepov pri nas res zakomplicirano in fizično sploh ni možno. Ob spoštovanju vseh pravil človek ne more priti do svojega doma, ne da bi naredil prekršek,« je realno stanje ponazoril Slavko Pravdič, župan občine Zavrč.
Del haloške vasice Goričak in del hrvaške vasi Cestica namreč sestavljata strnjeno naselje. Državna meja poteka po mejah med sosedi, ob cesti, malce na levi strani ceste in zopet po desni. V praksi v običajnih razmerah to ne predstavlja nobenih težav. Sosedje so namreč skozi zgodovino sobivanja vzpostavili dobre sosedske odnose in se ne ukvarjajo posebej z vprašanji državljanstva. Vendar trenutno ne vladajo običajne razmere.
Po deveti hitro čez cesto ...
Zaplete se pri ukrepih, ki ne sežejo čez mejo. Medtem ko na slovenskih tleh med deveto zvečer in šesto zjutraj gibanje na prostem ni dovoljeno, na hrvaških tleh ni tako. V praksi bi to pomenilo, da se gibanje v tem naselju po deveti uri lahko odvija le na hrvaški strani meje, a kaj ko meja v realnosti ni označena z rdečo barvo kot na zemljevidu.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se