Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Ptuj, Slovenija: Rast najemnin ne dohaja rasti cen stanovanj


Eva Milošič
26. 5. 2018, 11.36
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Na Geodetski upravi Republike Slovenije (GURS) so objavili poročilo o najemnem trgu nepremičnin za leti 2016 in 2017. Uradni podatki z dejanskimi številkami kaj dosti skupnega resda nimajo, vseeno pa razkrivajo nenavaden trend: cene stanovanj rastejo nekajkrat hitreje kot najemnine.

1527334614_cg_najemni_trg_nepremicnin.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Po podatkih GURS je bilo lani v Sloveniji sklenjenih 5.579 dolgoročnih najemnih pogodb za stanovanja, 1.799 za pisarne ter 1.011 za gostinske in trgovske lokale. Povprečno oddano stanovanje je bilo zgrajeno leta 1963 in je merilo 51 kvadratnih metrov, najemnik je zanj v povprečju odštel 250 evrov (predlani 240 evrov). Za mesečni najem pisarniških prostorov je bilo lani v Sloveniji v povprečju treba odšteti 9,6 evra na kvadratni meter, na Ptuju 6,1 evra, za trgovske in gostinske lokale pa v Sloveniji 13,2 in na Ptuju 12,1 evra po kvadratnem metru.

Podatke o višinah najemnin je sicer treba jemati z rezervo, saj večina najemodajalcev iz davčnih razlogov sporoča nižje najemnine od dejanskih. Na Ptuju naj bi povprečna najemnina za stanovanje lani znašala 150 evrov, a je vodja ptujske poslovalnice nepremičninske agencije Re/max Tanja Tučič razkrila, da se cene mesečnih najemnin v resnici začnejo pri okoli 180 do 200 evrih – za garsonjere: »Po naših izkušnjah mesečna najemnina za dvosobno stanovanje na Ptuju znaša okoli 250 evrov, če je normalno vzdrževano in opremljeno, za trosobno 300 do 350 evrov, se pa večja stanovanja oddajajo tudi za 450 ali celo 500 evrov mesečno.«

Mnogi najemnih pogodb sploh ne sklenejo; to je razvidno že iz podatka, da naj bi bilo lani na Ptuju sklenjenih le 46 najemnih pogodb ... Na GURS so priznali, da zajem podatkov v evidenci ni popoln: »Izredno težko je zagotoviti nadzor nad poročanjem in kakovostjo sporočenih podatkov. Posebej to velja za poročanje o oddaji stanovanjskih nepremičnin, ki je pretežno v domeni fizičnih oseb.«

Lani rekord v prodaji stanovanj

Na GURS so pojasnili, da je v Sloveniji vse od prve polovice leta 2015 (takrat so cene stanovanj po nastopu krize nepremičninskega trga leta 2008 dosegle dno) prisoten trend rahle rasti tržnih najemnin, vendar dodali: »V primerjavi s prodajnimi cenami najemnine stanovanj naraščajo bistveno počasneje.«

Na Statističnem uradu RS so potrdili: »Cene rabljenih stanovanjskih nepremičnin po padcu v drugi polovici leta 2015 rastejo že od začetka leta 2016.« Po njihovih podatkih je bilo lani doseženo rekordno število prodaj, cene stanovanjskih nepremičnin v Sloveniji so se zvišale za 10 %. V istem času so se najemnine zvišale le za slaba dva odstotka … Cene stanovanjskih nepremičnin naj bi torej rasle petkrat tako hitro kot cene njihovega najema.

Podjetniki zato bolj povprašujejo po najemu kot po nakupu pisarniških prostorov, so povedali na GURS: »Po letu 2013, ko se je začelo oživljanje nepremičninskega trga in gospodarstva, tržne najemnine pisarniških prostorov stagnirajo, cene pa počasi naraščajo, tako da za uporabnike ostaja razmerje med najemnino in ceno v prid najemnin.« Po drugi strani se obseg sklepanja dolgoročnih tržnih najemov stanovanj zmanjšuje, so dodali: »Eden od razlogov je tudi preusmerjanje najemodajalcev v bolj donosno kratkoročnejše oddajanje stanovanj. Razmeroma nizka donosnost dolgoročne oddaje stanovanj je značilna predvsem za območja z visokimi tržnimi vrednostmi stanovanj, kot sta na primer Ljubljana in območje Obale.«


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.