Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Zakonodaja o geotermalni energiji: Priložnost za Benedikt in Destrnik


Senka Dreu
22. 3. 2022, 22.22
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Geotermalno energijo v Sloveniji nekaj malega uporabljamo le na področju termalnega turizma in delno pri ogrevanju, čeprav je njena prihodnost predvsem v pridelavi hrane in pridobivanju električne energije.

1647869026_sd-geotermalna_energija.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Možnosti in prednosti pridobivanja toplote iz geotermalne energije pri nas še vedno niso jasno raziskane, še manj pa je na tem področju urejena zakonodaja. Njeni potenciali so zato premalo izkoriščeni, kar je škoda, saj gre za obnovljivi vir energije, ki pa kot tak, zanimivo, uradno sploh še ni opredeljen, geotermija doslej še ni bila uvrščena v nobenega od programov pridobivanja čiste energije.

Repič in Pukšič še nista obupala

Ureditev tega področja je med drugim tudi v velikem interesu dveh slovenjegoriških občin: Benedikta in Destrnika. Benediški župan Milan Repič se že dolgo zavzema za izgradnjo term s sistemom za izkoriščanje slatinskih vrelcev in geotermalne energije, s katero je v Sloveniji najbolj bogat njen vzhodni del. V Benediktu so geotermalno vrtino izvrtali že leta 2004 in izdelali tudi načrte za izgradnjo, a ti ostajajo v predalu. Največjo težavo predstavlja neurejena zakonodaja, saj področje geotermalne energije v Sloveniji urejajo kar štirje zakoni. Temu razumljivo sledi pomanjkanje investitorjev, ki bi se upali zakopati v te birokratsko zapletene in nejasne vode.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.