Podravje: „Oskrba s pitno vodo neprofitna, a ne zastonj“
V našem časopisu smo že nekajkrat opozorili, da je neoporečna pitna voda velik problem Spodnjega Podravja; z natančnimi in nazornimi podatki, dejstvi in argumenti. Tej temi so pozornost namenili tudi govorniki na nedavnem dogodku ob 20-letnici delovanja Skupne občinske uprave (SOU) občin Spodnjega Podravja.

Igor Žavbi z Ministrstva za javno upravo (MJU) je povedal, da se na področju oskrbe s pitno vodo pripravlja sprememba zakonodaje. Po novem naj bi za oskrbo skrbela izključno javna podjetja in občinski režijski obrati. „Oskrba s pitno vodo mora ostati neprofitna, kar pa ne pomeni, da mora biti zastonj. Ker to enostavno ni mogoče,“ je dejal Žavbi.
Direktor Komunalnega podjetja (KP) Ptuj Janko Širec je opozoril na dve težavi ptujskega vodovodnega sistema, iz katerega se v regiji oskrbuje 25.000 uporabnikov. Prva je prisotnost pesticidov in nitratov v pitni vodi, druga pa dotrajanost vodooskrbne infrastrukture. „Pesticidi v naši pitni vodi so še vedno težava, zlasti atrazin. Da so zmanjšali koncentracijo pesticidov v vodi, so leta 1995 začeli črpati vodo iz štirih globinskih vodnjakov. A globinska voda je omejen vir. Z vidika gospodarjenja z vodnimi viri je nesmiselno, da jo črpamo in se nam potem na omrežju izgubi. Zaradi dotrajanosti infrastrukture imamo namreč na omrežju 25-odstotne izgube vode, kar je veliko. Sistem bo treba obnoviti, da se izgube zmanjšajo. Po drugi strani se bo treba lotiti tudi izvorov onesnaženja. Med drugim imam v mislih nujno sanacijo divjih odlagališč na Dravskem polju. Rešitve bo treba iskati še na kmetijskem področju v smislu vodovarstvenih območij – da bodo zemljišča postopoma prehajala v javno last, bodisi z odkupi bodisi z zamenjavami. Tako bi omejili nekontrolirane vnose škropiv in gnojil,“ je poudaril Širec.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se