Monografija dr. Aleksandra Lorenčiča: Slovenci že od nekdaj z mitičnim odnosom do države
V Knjižnici Ivana Potrča Ptuj so v sodelovanju z Inštitutom za novejšo zgodovino, Slovensko matico in Založbo ZRC SAZU novembra predstavili znanstveno monografijo dr. Aleksandra Lorenčiča, direktorja Pokrajinskega muzeja Ptuj-Ormož, z naslovom Med drugo Švico in kapitalizmom.

Originalni naslov monografije se sicer glasi From dreams of „a second Switzerland“ do capitalism without a human face. The Path of Economic Independence and Slovenian Economic Transition.
Za izdajo znanstvene monografije v angleškem jeziku se je Lorenčič odločil predvsem zato, ker je knjiga Prelom s starim in začetek novega skorajda pošla, nič manj zanimanja pa ni požela tudi knjiga Slovenska industrija od nastanka do danes. Njegova želja v zadnjih letih pa je bila glede na 30-letnico samostojne države, da se to obdobje oz. osrednji procesi gospodarske tranzicije v okviru širšega konteksta približajo tujim bralcem.
Največja pozornost v novi znanstveni monografiji je namenjena procesom lastninjenja, privatizaciji, gospodarski kriminaliteti, ki je povzročila veliko škode državljanom in podjetjem ter državi, prestrukturiranju gospodarstva, makroekonomski stabilizaciji, vstopanju v različne mednarodne ekonomske integracije, kjer je bila Slovenija zelo uspešna. Knjiga pa se dotika tudi regionalizacije, ki je prav tako eden od večjih problemov Slovenije, ki še ni uspela zmanjšati medregionalnih razlik. Ena od osrednjih težav Slovenije v tem trenutku pa je, da v zadnjih desetih letih kot država nima jasnih, prioritetnih ciljev, ki smo jih imeli ob osamosvojitvi. Politika se bolj kot ne ukvarja sama s seboj, tudi kot posledica zadnjih kriz. Covid kriza pa je še dodatno razgalila stanje naše družbe, mentalitete.
Od začetnega navdušenja do popolnega razočaranja
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se