Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Dominik Bombek: »Vodo smo že davno razprodali!«


Darja Žganec Horvat
4. 9. 2021, 21.37
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Naše območje je zelo vodnato, kar nam daje tisto lažno uteho in varnost, da imamo ogromno vode, vendar vse ni tako super, kot mislimo, da je. Prave vrednosti vode se še vedno ne zavedamo. Brez nje zagotovo ne bi bili to, kar smo,« je na predavanju o dragocenosti vode povedal Dominik Bombek in poudaril: »Po svetu pomanjkanje vode povzroča velike konflikte, celo vojne, pri nas pa imamo obilico vodnih virov, zato jo razumemo kot nekaj samoumevnega.«

1630679913_dzh-bombek1.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Drava je včasih vijugala in s tem bolj polnila podtalno vodo, kot pa sedaj kanal. Kanal zaradi toka pomeni črpalko, ki na nek način sesa podtalnico in zelo malo, nič ali pa celo negativno prispeva k dovajanju vode k podtalnici. Nekoč je reka s 300 m3 vijugala od Maribora pa do Središča ob Dravi, vse tisto, kar se je prej razlivalo, je sedaj zoženo. To pomeni, da so se smeri podtalne vode morale spremeniti, je razlago začel Bombek in nadaljeval: »Nekdo, ki reče, da iz reke, ki jo zajeziš, dobivaš čisto energijo, nima povsem prav. Drava je ujeta in tako se spremeni rečna dinamika, ki bi morala narediti gola prodišča. Tega več ni, saj zaradi premajhnega pretoka pride do zaraščanja in pregrevanja. Padavine so vedno bolj skoncentrirane, kar je posledica podnebnih sprememb, ki povzročijo, da so ujme vedno bolj katastrofalne in vedno bolj intenzivne. Prej je gospodarstvo bolj obremenjevalo reko kot danes. Recimo, obrata Tam in Henkel sta reko močno obremenjevala. Po osamosvojitvi je ta težka industrija malo padla in s tem se je tudi kakovost vode izboljšala.«

Če politika ne bi »popravljala« lestvic, bi morali zapreti že vse vodovode ...

Bombek se je dotaknil tudi problematike Ptujskega jezera: »Ptujsko jezero izkoriščamo za šport in ribolov. Zraven pa je mesto, tudi čistilna naprava, kjer so imeli v začetku kar velike probleme, saj se je zaradi preveč mastnih odpadkov v odpadni vodi zamašila tudi sama naprava, ki nekaj časa ni delovala, kot bi morala. Mikroorganizmi so propadli in dejansko so morali to neočiščeno vodo odplakniti ven, v reko.«

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.