Preveč za plače in druge obveznosti, premalo (ali nič) za naložbe
Leto, ki je pred Ptujčani, bo očitno z vidika investicij zelo revno. Mestna občina Ptuj je s skoraj 20-milijonskim dolgom, ki ga je pridelala v zadnjih nekaj letih, med najbolj zadolženimi v državi, kar je eden glavnih razlogov, da bo naložb manj. Se pa s podobnim problemom zmanjševanja obsega naložb srečujejo tudi druge občine, ki brez izjeme opozarjajo, da je denarja za lokalne skupnosti vedno manj, zakonskih nalog pa vedno več.

Tako kot zadnja leta bodo zlasti večje naložbe občin odvisne od evropskega denarja, ki pa se pretežno namenja za projekte, ki v našem okolju niso najbolj nujni in predvsem ne rešujejo infrastrukturne podhranjenosti.
Mestna občina Ptuj bo sicer letos še počrpala nekaj pripadajočega evropskega in državnega denarja za izvedene naložbe oz. naložbe v teku (kanalizacijske veje in javna razsvetljava), v naslednjem letu pa novih investicij praktično ne bo. Če že bo kakšna, bo zanjo treba prodati katero od nepremičnin v občinski lasti. "Iz leta v leto se povečuje tudi delež tekoče porabe in prihodnje leto bo znašal več kot 3,6 milijona evrov, na kar opozarjamo v Združenju mestnih občin Slovenije. Tekoča poraba je vse večja, predvsem zaradi višanja stroškov dela in energentov, višajo se obrestne mere, evropski razpisi zamujajo … To nikakor ni dobra napoved," opozarjajo na ptujski občini.
V mestni občini Slovenj Gradec, ki je precej manjša po številu prebivalcev, a precej močnejša po velikosti proračuna, ki presega 54 milijonov evrov, so kljub podobnim težavam vseeno v precej boljši finančni kondiciji, saj so v primerjavi s Ptujem precej manj zakreditirani. Se pa strinjajo, da je vedno težje uravnavati tekočo porabo in naložbe:
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se