Občine z varčevalnimi ukrepi, plače pa ves čas navzgor
Že v gospodinjstvih je jasno, da stroški v zadnjih letih gredo v nebo. Podražitve se poznajo praktično na vseh segmentih. V večjih sistemih so še toliko bolj občutne. Materialni stroški, ki jih je dolžna kriti občina, so v zadnjih letih močno narasli. Čeprav se trudijo varčevati, marsikje prihranki niso možni. Tudi plače v javnem sektorju predstavljajo vedno večji zalogaj. V primeru ptujskega proračuna gre v zgolj enem letu za več sto tisočakov težke podražitve.

Pri pripravi ptujskega proračuna za leto 2024 so pripravljavci gradiva iskali vse možne kompromise in skušali varčevati na mnogih področjih, kjer je to seveda možno, a šele ob koncu leta bo znano, ali so zastavljena pričakovanja tudi realna.
Materialni stroški osnovnih šol so lani znašali 617.00 evrov, letos jih bodo skušali znižati za okrog deset odstotkov (558.000 evrov). Če jim bo uspelo in bo to zadostovalo, bi prišli na raven izpred dveh let. To je sicer ob splošni draginji precej malo verjetno. Ne le v šolah, tudi v javnih zavodih bodo morali izvajati varčevalne ukrepe. Približno pet tisočakov manj so za materialne stroške namenili Mestnemu gledališču Ptuj (letos skupaj 76.000 evrov).
Še večji prihranek načrtujejo v knjižnici, ki je velik proračunski porabnik. Pričakujejo, da bodo za materialne stroške porabili približno deset odstotkov manj kot lani, skupaj okrog 141.000 evrov. Bo pa ptujska občina več prispevala Pokrajinskemu muzeju Ptuj-Ormož, postavko (materialni stroški) so glede na preteklo leto povišali za več kot 20 %, na 52.500 evrov.
Dodaten denar morajo zagotoviti tudi za delovanje novo odprte Stare steklarske, kjer računajo, da bo za materialne stroške zadostovalo 50.000 evrov, še kakih 30.000 evrov bo potrebnih za delovanje Narodnega doma.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se