Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Najprej bo še bolj smrdelo, nato bo višje še plačilo občanov


Dženana Kmetec
28. 6. 2021, 21.11
Posodobljeno
29. 06. 2021 · 03:19
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Afera z odvrženim komunalnim blatom v gozdu na območju Pivole dobiva nove razsežnosti. Podjetje Cep, ki je doslej imelo sklenjeno pogodbo za odvoz in obdelavo blata, je minuli teden obvestilo Komunalno podjetje Ptuj, da od pogodbe odstopajo. „Na ptujski čistilni napravi imamo kapacitet za skladiščenje blata le za teden do deset dni,“ je jasno povedal direktor ptujske Komunale Janko Širec. Najverjetnejša možnost je, da bodo začasno mulj iz obstoječe ptujske čistilne naprave v prihodnje sušili kar na Ptuju. Obstoječa centralna čistilna naprava (CČN) namreč to omogoča. Dva meseca po rekonstrukciji CČN, leta 2012, so to tudi izvajali, a so zaradi smradu, ki je motil občane, prenehali. Tudi zdaj, priznavajo, bo smrdelo, kako zelo, ne ve nihče. Za tehnično rešitev, nadgradnjo s filtri, ki bi ublažili smrad, pa potrebujejo denar in čas: vsaj dve leti ...

1624885972_cg_cČn.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

„Če se bomo odločili za sušenje na Ptuju, bo čistilna naprava delovala tako kot do zdaj, bo pa smrdelo,“ pritrjuje Širec in dodaja že znano dejstvo, da jim tehnologija to omogoča že vsa leta doslej, a so to prakso opustili zaradi pritožb občanov o neznosnem smradu in je politika takrat sprejela odločitev, da se raje poskrbi za odvoz.

Več kot očitno je torej, da rekonstrukcija ptujske čistilne naprave ni bila izvedena optimalno. Širec pravi, da so jo uredili tako, kot so jo zastavili in predlagali projektanti, ki pa očitno niso poskrbeli za primerne tehnološke rešitve, ki bi omogočile, da bi se danes vsem tem problemom s smrdečo gmoto smeti izognili. „Opremo imamo. Sušilne hale danes ne služijo svojemu namenu. Uporabno dovoljenje je pridobljeno in blato lahko začnemo sušiti jutri, bo pa smrdelo, kar verjetno ne bo sprejemljivo za okolje. Bojim pa se, da je to zdaj trenutno najhitrejša rešitev. Kar se tiče tehnoloških rešitev za omilitev smradu, bo pa to trajalo kar nekaj časa.“ Kapacitet za skladiščenje mulja je na Ptuju malo, za največ deset dni, kar pomeni, da časa za iskanje rešitev ni veliko. Ta problem pa je od minulega tedna še nekoliko večji.

Zupanc: »Takšna podražitev sploh ni upravičena, Slovaška prevzema blato za 80 evrov!«

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.