Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Kmetje odločno proti predlaganim obdavčitvam


STA
28. 8. 2013, 15.30
Posodobljeno
29. 08. 2013 · 07:07
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

protest_vino_10.jpg
ZDVD
Naši vinogradniki so na sejmu AGRA protestirali včeraj. (Foto: ZDVD

##IMAGE-3361390##

Nevladne kmetijske organizacije so danes na sejmu Agra v Gornji Radgoni potrdile zahtevo, da se iz obdavčitev nepremičnin izvzame gozdove, kmetijska zemljišča in objekte, ki se uporabljajo za opravljanje kmetijske dejavnosti. Enako stališče po besedah kmetov podpira tudi ministrstvo za kmetijstvo in okolje.

Predstavniki nevladnih kmetijskih organizacij so se sicer zbrali na skupni odprti seji svetov območnih enot Murska Sobota, Maribor in Ptuj Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije. S podporo zahtevi, ko je je vladi zbornica že poslala, pa so se strinjali tudi predstavniki drugih območnih enot.

Kmetje so ponovili, da so pripravljeni plačati davke, vendar da morajo biti pošteni. Kot so navajali, so država in občine v letu 2012 od davkov iz premoženja pobrale 192 milijonov evrov, po novem predlogu pa finančno ministrstvo v letu 2014 računa na 476 milijonov evrov. Kot pravijo, imajo gozdovi in njive tudi druge funkcije, poleg tega pa davek na premoženje že vsebuje katastrski dohodek.

Državna sekretarka na ministrstvu za kmetijstvo in okolje Tanja Strniša jim je pojasnila, da je ministrstvo na predlog obdavčitev takoj reagiralo, ker je tudi po njihovem mnenju nesprejemljiv. Tudi na ministrstvu so prepričani, da zahteva delovno mesto v kmetijstvu neprimerno več površin in da bi bila taka obdavčitev nesorazmerna, saj so po drugi strani stroji v dejavnostih neobdavčeni.

"Zemlja je za kmete osnovno sredstvo, ne premoženje, zato delovno mesto na kmetiji ne sme biti bolj obremenjeno kot drugod v gospodarstvu, saj kmetijstvo prispeva 2,3 odstotka BDP, za to pa je potrebno kar osem odstotkov delovne sile," je dejala Strniševa. Glede izračuna katastrskega dohodka pa je pojasnila, da so bili izračuni nerealni in zastareli, novi pa kažejo na manjše obdavčitve.

Ministrstvo in nevladne organizacije tako skupaj predlagajo novo metodologijo in izboljšane podatke, ministrstvo pa zastopa tudi stališče, da bi kmete, če bi bila nova obdavčitev višja, obremenjevali postopno, letno največ 10-odstotno.

Podpredsednik sindikata kmetov Franc Küčan je ob tem povedal, da so na sejmu že zbrali 6000 podpisov proti novim davkom, zato po njegovem večjega argumenta, da mislijo resno in da je to zahteva vseh kmetov, ne more biti.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.