Operativna skupina za reševanje primera Dobruška vas

##IMAGE-2289949##
Vladna komisija za zaščito romske skupnosti je včeraj obravnavala problematiko urejanja bivanjskih razmer v romskem naselju Dobruška vas v občini Škocjan. V želji po čim bolj učinkovitem iskanju ustrezne rešitve se je odločila oblikovati posebno operativno skupino, ki jo bodo sestavljali predstavniki vseh vpletenih strani.
Kot je povedala vodja urada za narodnosti in predsednica komisije Tamara Vonta, se je komisija seznanila s situacijo v Dobruški vasi. Po njenih besedah bodo operativno skupino poleg predstavnika komisije sestavljali še po en predstavnik Romov, občine, okoliškega večinskega prebivalstva, KZ Krka in nevladne organizacije, ki je najbolj aktivna na območju občine.
Po besedah Vonte bo treba problematiko Dobruške vasi reševati "od hiše do hiše, od primera do primera". Kot je dejala, se je kot predsednica komisije trudila, da bi s primeri dobre prakse pokazala, da je mogoče najti pot do rešitve. Žal pa je po njenih besedah iz stališč občine vedno znova čutiti odklanjane ustreznega načina reševanja problematike.
"V bistvu se nato vse skupaj skoncentrira na osebne spore, kar pa je v tem primeru popolnoma nepotrebno," je dejala. Poudarila je, da je vladna stran pripravljena pomagati, ne more pa zagovarjati in sprejeti "takšnih rešitev, ki jih je predlagala občina, in to je, da oni s 3000 prebivalci pač ne morejo imeti 300 Romov in naj jih razvozimo po drugih občinah."
Vonta je dodala, da ni več prepričana, ali so Romi iz Dobruške vasi, "ki so bili dejansko že velikokrat žejni prepeljani čez vodo", sploh še pripravljeni sodelovati. Ob tem je opozorila, da brez sodelovanja Romov ni možno priti do ustreznih rešitev. Kljub zapletom pa Vonta, kot pravi, ostaja optimistka.
Vzdušje na seji komisije je Vonta, ki je tudi državna sekretarka v kabinetu predsednice vlade, označila za "burno". Po njenih besedah je bilo mogoče slišati napovedi občine, da bo vložila tožbo na Evropsko sodišče za človekove pravice, civilna iniciativa pa da bo zaprla avtocesto. "Mislim, da to ni pravi način reševanja zadeve," je dodala.
Zaradi izgradnje čistilne naprave v romskem naselju Dobruška vas bo treba porušiti nekatere nelegalno zgrajene hiše. Čeprav so se pripravljalna gradbena dela že začela, pa država in škocjanska občina še vedno nimata rešitve za prizadete romske družin
Kot so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje, se je komisija seznanila tudi s projektom Geodetskega inštituta Slovenije na temo romske poselitve v Sloveniji. Sklenila je, da naj se na državni ravni proučijo možnosti uporabe podatkov, ki jih je zbral inštitut.
Komisija pa je tudi obravnavala priporočila lokalnim, regionalnim in nacionalnim ter pristojnim organom EU, ki so nastala v okviru mednarodne konference Bivanje Romov v Evropi, in jih podprla.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se