Še vedno za zadružno lastništvo Ljubljanskih mlekarnah

##IMAGE-3391097##
Mlekodel si kljub dogovoru francoske skupine Lactalis za prevzem večinskega deleža v Ljubljanskih mlekarnah prizadeva za povečanje lastniškega deleža in večinsko zadružno lastništvo mlekarne, je na včerajšnji novinarski konferenci dejal predsednik Zadružne zveze Slovenije (ZZS) Peter Vrisk. Dodal je, da pogreša odziv politike na to problematiko.
Predsednik nadzornega sveta družbe Mlekodel Janko Stojkovič je dejal, da so se prejšnji teden sestali s predstavniki družbe Lactalis, ki so jim predstavili vizijo razvoja Ljubljanskih mlekarn. "Jasno so povedali, da želijo biti 100-odstotni lastniki Ljubljanskih mlekarn, da bodo kot lastniki delovali na lokalnem trgu, kot to počnejo drugje in da bodo kupovali lokalno pridelano mleko," je dejal Stojkovič.
Na vprašanje ali je Mlekodel pripravljen dvigniti ceno za delnico Ljubljanskih mlekarn, je Stojkovič dejal, da zaenkrat na to vprašanje še ne more odgovoriti, saj prevzemna ponudba Lactalisa še ni bila objavljena. "V primeru oddaje njihove ponudbe pa bomo videli ali bomo zvišali ceno," je dodal Stojkovič. Poudaril je, da Lactalis ne želi vključiti slovenskih pridelovalcev v vodenje in upravljanje podjetja, prav tako pa niso pristali na nikakršne dolgoročne zaveze, ki bi zagotavljale dolgoročen odkup in predelavo mleka.
"Glede na to, da imajo že sedaj svoja podjetja v Italiji in na Hrvaškem, je jasno, da potrebujejo kakovostno surovino," je dejal. Kljub temu, da so poudarili, da bodo odkupovali lokalno mleko, pa se Stojkovič sprašuje po kakšni ceni in pod kakšnimi pogoji ga bodo kupovali. "Dejstvo je, da bodo preko odkupnih cen mleka povrnili kupnino in tako zagotovili ustrezen dobiček," je poudaril.
Vrisk je ob tem izpostavil dolgoletna prizadevanja slovenskih zadrug (med njimi so tudi številne zadruge z našega območja: KZ Trebnje, KZ Brežice, KZ Stična, KGZ Ribnica, KGZ Litija, KZ Krško, KZ Bohor, Koprivnica, KZ Sevnica, KZ Metlika in KZ Krka) in kmetov, da bi povečali svoj lastniški delež v Ljubljanskih mlekarnah. V preteklih letih se je na tem področju veliko dogajalo, mleko pa je bilo vedno prva tema slovenskega kmetijstva in zadružništva, je dejal.
"Obsojeni smo na to, da se ukvarjamo pretežno z govedorejo, predvsem z mlečno proizvodnjo. V preteklosti smo bili na tem področju precej uspešni, veliko je bilo storjenega predvsem na kvaliteti mleka, zaradi česar je to nad povprečjem EU," je ocenil Vrisk. "Težko pričakujemo, da bo kdor koli, ki bo prišel iz tujine, deloval v interesu lokalnih prebivalcev in da bo ohranjal lokalna delovna mesta," je dodal.
Zadruge namreč niso bile uspešne pri doseganju več kot 50-odstotnega lastniškega deleža v Ljubljanskih mlekarnah, saj se je francoska skupina Lactalis dogovorila za prevzem 50,3-odstotnega deleža. Delničarji so delež v Ljubljanskih mlekarnah ponujali že več let, v Lactalisu pa so sedaj ocenili, da je pravi čas, in se ob prevzemni ponudbi zadrug bolj angažirali glede pogovorov. Vrednosti posla v Lactalisu niso razkrili, pravijo le, da je cena višja kot v prevzemni ponudbi Mlekodela.
Mlekodel, DBS in zadruge so v okviru prevzemne ponudbe, ki je trajala od 19. septembra do 19. oktobra in v kateri so za delnico ponujali 6,50 evra v denarju, pridobili 194.713 delnic oz. 4,44 odstotka vseh in svoj lastniški delež v družbi povečali na 36,41 odstotka.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se