Kako uspešni smo bili z razvojnimi centri?

Ministrica za gospodarstvo Darja Radić je danes na novinarski konferenci predstavila rezultate razpisa za sredstva iz Evropskega sklada za regionalni razvoj za razvojne centre slovenskega gospodarstva. Za projekte, ki bi gospodarstvu omogočili tehnološki preboj na nekaterih področjih, za katera v državi obstaja potencial, je bilo na voljo 185,3 milijona evrov.
Za sofinanciranje se je potegovalo 42 projektov s skupno vrednostjo skoraj milijardo evrov (387 milijonov evrov sofinanciranja), a je na osnovi izbora strokovne komisije ministrstvo nazadnje odobrilo 17 projektov. Njihova skupna vrednost je 425,5 milijona evrov oz. pričakovana vrednost sofinanciranja 179,5 milijona.
Trije podprti projekti so iz Pomurske regije (26,5 milijona evrov), sedem je industrijskih projektov (skupno 93 milijonov), še pet pa je najbolje ocenjenih projektov na regionalni ravni, iz regij, kjer sicer ni bil izbran noben projekt v opredeljenih industrijskih sektorjih (50 milijonov evrov). Ker s tem še ni bil porabljen ves denar, je ministrstvo na podlagi doseženega števila točk podprlo še dva dodatna projekta (10 milijonov evrov).

Pet milijonov evrov je tako namenila dodatno izbranemu projektu RC za inovativne medicinske sisteme in metode zdravljenja, ki bo potekal v statistični regiji Jugovzhodna Slovenija, njegov nosilec pa je družba Novoline. V projekt so vključena še podjetja: Hyb, Educell, Hipot-RR, Darmi, L-tek, Plastika Peter Durjava, s.p., Keko Oprema Žužemberk, Simcol Medical, I – Vites, Alistair Henderson Taylor, Joseph Cefai, pa tudi Valvasorjev raziskovalni center Krško, Gospodarska zbornica Dolenjske in Bele krajine, GZS - Območna zbornica Posavje, Krško ter občini Šentjernej in Kostanjevica na Krki.
Sicer noben od petih regijskih projektov ne bo potekal na našem območju, med sedmimi izbranimi industrijskimi projekti pa jih bo pet potekalo vsaj delno tudi v Jugovzhodni Sloveniji. Eden med njimi bo potekal večinsko (69 odst.) v Spodnjeposavski regiji, s 13-odstotnim deležem. pa v JV Sloveniji. Gre za projekt ZEL-EN RC obnovljive in trajnostne energetike (6 milijonov evrov sofinanciranja) prijavitelj je mariborska univerza, člani konzorcija pa so še: Litrostroj power, Gen energija, Vipap Videm Krško, Trimo Trebnje, Kostak Krško, Tanin Sevnica, Magnel, Elektrokovina PN, Uni energija, Numip, Hidex, Sipro in občina Krško.
Projekt Farmacevtsko gospodarsko središče Slovenije -Farma GRS se bo v 98 odst. izvajal v regiji JV Slovenija, sofinanciranja bo za 10,6 milijona, prijavitelj projekta je družba Krka, člani konzorcija pa so še: Iskra Pio Šentjernej, Metronik Ljubljana ter Gospodarska zbornica Dolenjske in Bele krajine.
JV Slovenija sodeluje (12 odst.) tudi v razvojnem centru avtomobilske industrije Si.Eva (20 milijonov evrov sofinanciranja), prijavitelj je Iskra Avtoelektrika, med člani konzorcija pa je tudi družba TPV iz Novega mesta.
Z minimalnim odstotkom (0,27 odst.) je JV Slovenija tudi del projekta RC interdisciplinarnih tehnologij in izdelkov na področju lesarstva, katerega nosilec je sicer Notranjsko-kraška regija, ki si lahko obeta 17 milijonov sofinanciranja. Prijavitelj Brest-Pohištvo, med 14 člani konzorcija pa je tudi družba VVAP iz Hrovače, Ribnica.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se