Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Ameriški veleposlanik Hartley obiskal Škocjan


Besedilo in foto: L. Markelj
6. 11. 2015, 08.30
Posodobljeno
09. 11. 2015 · 12:39
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

ambas__001.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
AMBAS- 001
ambas__013_0001.jpg
Župan Jože Kapler, ameriški veleposlanik v Sloveniji Brent Hartley in direktor Urada za narodnosti RS Stane Baluh.

Občina Škocjan je včeraj gostila novega ameriškega veleposlanika v Sloveniji Brenta Hartleya. Prišel je s sodelavci, v delegaciji pa so bili tudi predstavniki Urada za narodnosti RS z direktorjem Stanetom Baluhom na čelu. Temi pogovora sta bili namreč predstavitev in razvoj gospodarstva v škocjanski občini ter romska problematika.

ambas__008_0001.jpg
Pogovor za mizo.

Župan Jože Kapler je ameriškemu veleposlaniku razložil pomen nove gospodarsko industrijske cone v Dobruški vasi, ki so jo lani komunalno opremili in v njej s pomočjo evropskih sredstev postavili čistilno napravo. A cona žal še ni zaživela zaradi neurejenega dostopa - izgradnje krožišča z državne ceste, kar upajo, da se bo zgodilo čim prej, saj želijo privabiti investitorje, podjetnike ter priti do novih delovnih mest. Župan je poudaril odlično lego cone ob avtocesti, le 50 kilometrov do Zagreba in 70 kilometrov do Ljubljane. V občini sicer brezposelnost ni tako visoka, v glavnem jo imajo na račun Romov.

ambas__015_0001.jpg
V učilnici v naselju.

Ameriškega veleposlanika je zanimalo marsikaj, ob koncu pa je županu obljubil podporo pri iskanju morebitnih ameriških investitorjev, zato je rad vzel prospekte o GTC Dobruška vas v angleškem jeziku, ki jih je občina že pripravila.

Z zanimanjem je tudi prisluhnil predstavitvi romske problematike - prav zraven bodoče cone je namreč v desetletjih nastalo veliko romsko naselje z okrog 300 prebivalci. Vsi so prijavljeni na dveh hišnih številkah, največji problem pa je prenaseljenost, zaradi česar niso le težave z lokalnim prebivalstvom, ampak so dobruški Romi zelo sprti tudi med seboj. Nekateri si želijo odseliti in tudi župan vidi prihodnosti v enem manjšem naselju ter v ustanovitvi socialnega podjetja, kjer bi imeli delo.

ambas__011_0001.jpg
Prva na desni Irena Čengija Peterlin.

Kako se vključujejo v izobraževanje in kakšne težave imajo pri tem, je gostom razložila ravnateljica OŠ Frana Metelka Škocjan Irena Čengija Peterlin. Romskih otrok v šoli je že dvajset odstotkov, glavni problem pa je neznanje slovenskega jezika ter nespodbudno okolje, v katerem živijo.

Gostje iz Ljubljane so si po srečanju na občini ogledali romsko naselje v Dobruški vasi, med drugim tudi "kontejner", t.i. romski izobraževalni inkubator. Tu dve zaposleni preko Centra šolskih in obšolskih dejavnosti in  projekta »Skupaj do znanja – Uresničevanje ciljev strategije vzgoje in izobraževanja Romov v RS« (tega ob sofinanciranju Evropskega socialnega sklada izvaja Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport) pripravljata predšolske otroke na lažji vstop v šolo (učenje slovenščine, lepega vedenja, itd.) in ter nudita učno pomoč tudi šolarjem.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.