Štipendije za 20 dijakov iz socialno šibkih družin

##IMAGE-3590835##
Območno združenje Rdečega križa Novo mesto v tem šolskem letu že dvanajsto leto organizira humanitarno pomoč v obliki štipendij mladim, denar zanje pa prispevajo donatorji, fizične in pravne osebe. V 12 letih so razdelili že 271 štipendij dijakom, ki jih prispevalo 250 donatorjev, v skupni vrednosti 225.314 evrov, letos se je njihovi prošnji odzvalo 17 donatorjev, s pomočjo katerih so razveselili 20 štipendistov, je sporočila Barbara Ozimek, sekretarka novomeškega OZRK.
Med njimi so dijaki, ki obiskujejo Šolski center Novo mesto, Ekonomsko šolo Novo mesto, Srednjo gostinsko šolo, ena študentka višje kozmetične šole ter študent, ki obiskuje Akademijo za glasbo iz Rotterdama. Vsak od njih bo celo leto od septembra naprej mesečno prejel po 70 evrov humanitarne pomoči. Donatorji, štirje med njimi že 12 let, so iz Novega mesta, trije iz Šmarjeških Toplic, po eden iz Ljubljane, Žužemberka in Grosuplja, eden pa celo iz Bleda. Štirje od njih darujejo po dve štipendiji. Štipendisti prihajajo iz občine Novo mesto, po eden pa iz občine Šmarješke Toplice in iz občine Šentjernej.
»Na podlagi razgovorov s srednješolci smo ugotovili, da skoraj vsa sredstva od štipendije namenijo za plačevanje šolskih obveznosti, kot so avtobusna karta, malica, ekskurzije in šolske potrebščine. Štipendisti ne smejo prejemati nobene druge štipendije in morajo biti iz socialno šibkih družin. Ker državne štipendije ne pripadajo tujcem, je v vrsti štipendistov največ tujcev, nekateri od njih živijo v Sloveniji tudi sami, z enim staršem ali v dijaškem domu,« je pojasnila Ozimkova.
Vsako leto na OZRK Novo mesto pripravijo podpisovanje pogodb o doniranju in prejemanju pomoči ter srečanje donatorjev in štipendistov, na katerega zaradi njihove želje po anonimnosti ne vabijo predstavnikov sedme sile. Dijaki so se s podpisom sporazumov zavezali k izpolnjevanju svojih obveznosti, ki so stalna prisotnost pri pouku in doseganje pozitivnih ocen. »Tudi v letošnjih sporazumih za dijake so napisali, da morajo ob koncu vsakega ocenjevalnega obdobja oddati pisno poročilo o uspehu in prisotnosti pri pouku, ob koncu leta pa tudi pisno poročilo o porabi sredstev. Zaželeno je, da mladi postanejo tudi prostovoljci in pridobijo humanitarne izkušnje tudi sami,« je še navedla.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se