S povračilom prispevkov do novih zaposlitev v Pokolpju

##IMAGE-3419066##
Po novem lahko delodajalci iz Pokolpja, ki ima višjo stopnjo registrirane brezposelnosti od povprečne v Sloveniji, pri Zavodu RS za zaposlovanje uveljavljajo povračilo prispevkov delodajalca za zaposlitev brezposelnih, ki se težje zaposlijo, so sporočili iz zavoda.
Februarja letos je stopnja registrirane brezposelnosti v Sloveniji znašala 12,4 odstotka, na območju Pokolpja, ki zajema občine Kočevje, Kostel, Osilnica, Loški Potok, Črnomelj, Metlika in Semič, pa je bila precej višja v vseh občinah, razen v Loškem Potoku.
Najvišjo stopnjo brezposelnosti so imeli v občinah Kočevje (20,9 odstotka), Črnomelj (18 odstotkov) in Kostel (17,4 odstotka).
Med brezposelnimi na območju Pokolpja je dobra polovica dolgotrajno brezposelnih, precej nad slovenskim povprečjem pa so tudi deleži nižje izobraženih, iskalcev prve zaposlitve in brezposelnih invalidov. Gospodarska kriza je razvojni zaostanek Pokolpja še povečala. Na zaposlitvene možnosti je mogoče računati predvsem v mikro- in majhnih podjetjih.
Program Pokolpje 2016 v skladu z regionalno zakonodajo določa dodatne ukrepe za spodbujanje zaposlovanja na območju Pokolpja. Med omenjenimi ukrepi je tudi povračilo prispevkov delodajalca, ki ga izvaja zavod.
To pomeni, da se delodajalcem iz Pokolpja lahko povrnejo plačani prispevki delodajalca za socialno varnost. Takšno povračilo lahko uveljavljajo za zaposlitev brezposelnih, ki so prijavljeni pri zavodu in v preteklega pol leta niso imeli redno plačane zaposlitve, imajo končano ali nedokončano osnovno šolo, so starejši od 50 let ali so pripadniki romske skupnosti oz. druge etnične manjšine.
Delodajalci uveljavljajo povračilo v dejanski višini in za nazaj, in sicer v enkratnem znesku po enem letu zaposlitve takšne osebe.
Ravno tako je povračilo prispevkov mogoče za zaposlitev brezposelnih, ki so prijavljeni pri zavodu in se štejejo kot invalidi v kvotnem sistemu zaposlovanja invalidov. Delodajalci iz Pokolpja tudi takšno povračilo uveljavljajo v dejanski višini in za nazaj, po izteku vsakega leta zaposlitve invalida, vendar najdlje do 31. decembra 2016.
Kot poudarjajo na zavodu, pri tem ni potrebno, da osebe, za katere delodajalci uveljavljajo povračilo, prebivajo v Pokolpju, morajo pa ustrezati opredeljenim skupinam in se zaposliti oz. opravljati delo v Pokolpju.
Brezposelni in invalidi, ki jim povračilo prispevkov delodajalca lahko pomaga do zaposlitve, se morajo oglasiti pri osebnem svetovalcu na uradu za delo, kjer so prijavljeni.
Pogodba o zaposlitvi oseb, za katere delodajalci uveljavljajo povračilo prispevkov, mora biti sklenjena v obdobju od 21. marca letos do 31. decembra prihodnje leto.
Osebe, za katere delodajalci uveljavljajo povračilo, morajo ostati zaposlene pri teh delodajalcih neprekinjeno najmanj eno leto.
Do povračila prispevkov so upravičeni delodajalci, ki se ukvarjajo s tržno dejavnostjo in imajo sedež, stalno ali začasno prebivališče v Pokolpju. Povračilo lahko uveljavljajo za dejavnosti, ki jih tam dejansko opravljajo. Zaposlitev osebe, za katero uveljavljajo povračilo, mora predstavljati novo, dodatno zaposlitev pri teh delodajalcih - razen upravičenih izjem.
Delodajalci iz Pokolpja predložijo vlogo za povračilo prispevkov na območno službo zavoda, ki je pristojna glede na občino njihovega sedeža oz. prebivališča, torej na območno službo Ljubljana ali Novo mesto.
Vlogo predložijo na obrazcu, ki je objavljen na spletni strani zavoda. Predložiti jo morajo v 30 dneh po tem, ko se izteče eno leto od sklenitve pogodbe o zaposlitvi z brezposelno osebo oz. v tridesetih dneh po tem, ko se izteče vsako leto od sklenitve pogodbe o zaposlitvi invalida, vendar največ za obdobje zaposlitve do konca leta 2016.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se