Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Nacionalni teden prostovoljstva in 20 let prostovoljnega dela na Srednji šoli Črnomelj


Janja Jankovič, prof.
24. 5. 2017, 12.30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

_ss__1_.jpg
Arhiv Lokalno.si
_ss (1)
_ss_000.jpg
Arhiv Lokalno.si

V sredo, 17. maja 2017, so prostovoljke in prostovoljci ter dijaki, ki so vključeni v projekt Erasmus+, skupaj z mentoricami Alexandro Kočevar, Janjo Jankovič in Marto Strmec, organizirali prireditev, s katero so obeležili zaključek Tedna prostovoljstva in dvajseto obletnico prostovoljnega dela na šoli. Prireditev je potekala v okviru Nacionalnega tedna prostovoljstva, ki je letos potekal pod naslovom »Prostovoljstvo kot prostor vključevanja«.

Na šoli obstaja prostovoljno delo pod mojim mentorstvom že dvajset let. Začetki segajo v šolsko leto 1995/96. Dejavnost smo začeli uvajati na pobudo Centra za socialno delo Črnomelj.

V veliko pomoč mi je bila socialna delavka ga. Maruša Kramarič. Brez njene pomoči in strokovnega znanja bi bila moja prizadevanja verjetno neuspešna.

Organizirano je kot ena izmed oblik interesnih dejavnosti. Dijaki se lahko vključijo na različna področja: obiskujejo starostnike v domovih za ostarele, otroke s posebnimi potrebami in invalide, pomagajo osnovnošolcem in srednješolcem z učnimi težavami, družijo se z ljudmi, ki imajo težave v duševnem zdravju, učijo starostnike uporabljati svoj mobitel, so gasilci in prostovoljci na veterinarski postaji. Prostovoljno delo opravljajo enkrat na teden po dve šolski uri. Vsakih štirinajst dni pa imamo na šoli skupne sestanke, na katerih se pogovarjamo, družimo in izmenjujemo izkušnje.

Prostovoljci sodelujejo na različnih področjih in aktivnostih tako na šoli kot v lokalni skupnosti: na odprtem dnevu šole, informativnih dnevih, dobrodelni prireditvi, tehniških dnevih. Pomagajo pri organizaciji prireditve z naslovom Parada učenja, ki jo organizira Zavod za izobraževanje in kulturo Črnomelj, sodelujejo na festivalu S – Factor, ki je namenjen večanju sodelovanja med osebami s posebnimi potrebami in ostalim prebivalstvom, nastopajo na prireditvah, ki jih organizirata Domova starejših občanov Črnomelj in Metlika. Pripravljajo in organizirajo dobrodelno prireditev z naslovom Dijaki dijakom ter na njej tudi aktivno nastopajo. Zbrani denar je namenjen dijakom šole, ki prihajajo iz socialno šibkih družin.

Skupaj z dijaki, ki so vključeni v projekt Erasmus+, smo od 27. do 31. marca 2017 organizirali Teden prostovoljstva. Petdeset dijakinj in dijakov je opravljajo prostovoljno delo v različnih ustanovah: v Domovih starejših občanov Črnomelj in Metlika, Vrtcu Loka, na OŠ Vinica, Varstveno delovnem centru Črnomelj, OŠ Milke Šobar – Nataše in v Belokranjski veterinarski službi. Aktivnost je bila organizirana z namenom ozaveščati in vzpodbujati mlade za prostovoljno delo, promovirati vrednote humanosti, solidarnosti, strpnosti in pomoči.

Vključeni smo tudi v slovensko mrežo prostovoljskih organizacij, ki poteka pod okriljem Slovenske filantropije, humanitarne organizacije, ki si prizadeva za organizacijo in promocijo prostovoljstva v slovenskem prostoru. V petek, 5. maja 2017, smo pridobili naziv Junaki našega časa in znak »Mladim prijazna prostovoljska organizacija«.

V dvajsetih letih delovanja je bilo v prostovoljno delo vključenih veliko dijakinj in dijakov. Vsi, brez izjeme, so delo opravljali odgovorno in z veliko mero nesebičnosti. Enako velja tudi danes. S svojo požrtvovalnostjo rušijo stereotipe o mladih, ki naj bi bili leni, nesposobni in egoistični. So kot svetilke ob cesti. Prevečkrat prezrti in neopazni, čeprav je njihovo delo neprecenljivo.

Šola je pomembna družbena institucija, v kateri načrtno in sistematično poteka vzgoja in izobraževanje otrok. Preko socializacijskih mehanizmov se v šoli postavljajo pomembni temelji moralno-etične vzgoje otrok in mladostnikov. Otroci se znotraj šole naučijo tekmovati z vrstniki na različnih področjih, preko prostovoljnega dela pa se naučijo tudi sodelovati z drugimi, poslušati različna mnenja in spoštovati druge. Družba prihodnosti je lahko samo družba, ki je utemeljena na etičnih standardih, vrednotah in znanju.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.