Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Studio D: Topliški ribiči ne lovijo le ravbšicev


B. B.
1. 12. 2011, 13.40
Posodobljeno
02. 12. 2011 · 10:43
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

riba.jpg
arhiv; Z. L.
Foto: arhiv; Z. L.

##IMAGE-2524693##

Na lokalno.si je včeraj anonimnež podal kritiko na račun dela topliških ribičev, češ da opravljajo svoje delo „samo poleti ob suši, da kaznujejo krajane, ki lovijo ribe, ko potok presiha“? Poslal je fotografije nedavnega pogina rib in prst krivde uperil na topliške ribiče, za katere se sprašuje, kje so bili, da niso preprečili katastrofe.

Ribiški čuvaj na tem območju je Jože Kapš, ki je za Studio D pojasnil delovanje tamkajšnjih ribičev. V prvi vrsti je izpostavil, da je Sušica presihajoče narave: „Voda je v dotičnem primeru poniknila, ribe so ostale ujete v kotanji in zgodilo se je, kar se sicer ne bi smelo. Ribiči stanje vode spremljamo, vendar vedno usihanja ne opazimo.“ Poginjenih rib je za 130 kilogramov, pristojne službe so jih v skladu s pravilniki iz struge že odstranile.

„Topliški ribiči si z intervencijskimi izlovi prizadevamo, da bi do takšnih primerov prišlo čim manjkrat,“ pravi Kapš. Predvsem v kritičnih mesecih, kot so junij, julij in avgust, spremljajo vodostaj Sušice in ko ocenijo, da je vodostaj primeren za izlov, slednjega v okviru novomeške ribiške družine tudi speljejo. „Ribe omamimo z električnim tokom. To zanje ni nevarno, saj če je postopek pravilno izveden, so ribe le omamljene. Ribe nato v cisternah s hladno vodo in kisikom odpeljemo nižje v Sušico ali v Krko, kjer je obstoj teh rib zagotovljen.“

Kapš poudari, da so anonimne obtožbe, da so na svojih mestih samo takrat, ko je treba koga kaznovat, popolnoma neutemeljene. „To je napad na topliške ribiče oziroma čuvaje, ki smo očitno temu anonimnežu že stopili na prste in se nam hoče na ta način maščevat. Rajši bi videl, da me osebno pokliče, da razrešimo nastalo težavo.“

Tudi kar se tiče smradu ob poginulih ribah Kapš poudari, da je vse le plod domišljije anonimnega pisca.. „Na mestu pogina sem bil v približno desetih urah in z mesta se ni širil nikakršen smrad. Nenazadnje tudi temperature, tako nočne kot jutranje niso dopuščale razkroja rib. Ribe so bile naslednji dan popoldanskih urah odpeljane.“

Do pogina rib v Sušici žal pride večkrat; tako v zgornjem kot v spodnjem toku, v tistem delu Sušice, ki teče v samem jedru Dolenjskih Toplic. Ima to kaj opraviti s tamkajšnjimi termami? „Vse kaže na to. Pogini se dogajajo v okolici in bližnji okolici izpustnih jaškov, katerih lastnik in upravljalec so tamkajšnje terme. Bilo je že dokazano, da je v nekaterih primerih pogina prišlo do povečane vsebnosti klora, v nekaterih primerih pa povečane vsebnosti fekalnih vod.“ Vsekakor se z vsakim poginom ukvarjajo pristojne inšpekcijske službe, opravijo analize in podajo mnenje.

Isto se bo zgodilo tudi z zadnjim poginom, do katerega sicer ne bi smelo priti, pravi Kapš. Pri tem pa poudari, da si ribiči vendarle prizadevajo za čim manjšo naravno škodo zaradi usihanja vode. „V letošnjem letu smo opravili tri, štiri interventne izlove. Junija, julija in septembra smo prenesli 99 odstotkov ribjega življa.“ ribe so se nato z vnovičnim pojavom vode vrnile, vendar to ne izniči truda topliških ribičev, ki se bodo za ohranitev ribe v Sušici trudili še naprej.

1kaps_o_anonimnih_obtozbah_ribicev.mp3

Kapš zavrača obtožbe na račun ribičev


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.