Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Slovenija prostovolji! Med nagrajenimi tudi črnomaljska dijakinja


M. M.
5. 12. 2012, 16.00
Posodobljeno
03. 01. 2013 · 11:10
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

logo_natecaj.jpg

##IMAGE-3391044##

Ob današnjem mednarodnem dnevu prostovoljstva so v Ljubljani razglasili tri zmagovalne glagole za prostovoljstvo, ki jih je v okviru natečaja Bodi UP! Slovenska filantropija iskala skupaj z mladimi in širšo javnostjo.

Natečaj s promocijskim sloganom Bodi UP! je septembra in oktobra potekal na dveh ravneh: oblikovanje glagola za prostovoljstvo in pisanje spisa oz. eseja na temo prostovoljstva. Hkrati je Slovenska filantropija z natečajem spodbujala globlje razmišljanje o bistvu prostovoljskega dela in o njegovih koristih ne le za družbo, ampak tudi za posameznika, ki prostovoljsko delo opravlja. Z omenjenim natečajem so zbrali kar 369 različnih glagolov za prostovoljstvo, s pisanjem spisov in esejev pa je sodelovalo 137 učencev in dijakov. »Zbirka prispelih glagolov kaže izjemno raznolikost v ubesedovalnem procesu, preizkušanje v jezikovni ustvarjalnosti, pravi mavrični lok prizadevanja mladih v iskanju vsebinsko čim bolj povednih, izrazno zanimivih in obenem izvirnih glagolov za prostovoljstvo,« so danes sporočili iz Slovenske filantropije.

Posamezni glagoli izpostavljajo različne vidike prostovoljstva. Izražajo čustvene vidike (veselkati, upnalagati, pogumčkati, osrčavati), izražajo odnose (prijateljčkovati), poudarjajo prostovoljstvo kot vrlino (vrliniti), izražajo tudi neplačljivost prostovoljskega dela (šenkšihtati, božjeloniti, brezdobičiti, netajkuniti), kažejo na odločitev iz proste volje (prostovoljati, prostovoljčiti, prostovoljiti) in vključujejo glagole, tvorjene iz angleških besed (frivorkati, hartati). Pisano družbo prostovoljskih glagolov je na svoj način v spisu ubesedila tudi Mia Dorman, učenka OŠ Prežihovega Voranca Maribor: »Morda je znotraj prostovoljstva toliko dobrega, da se ga ne da zajeti v en sam glagol.«

Strokovna komisija v sestavi Boštjan Gorenc – Pižama (prevajalec in stand-up komik), Matej Praprotnik (novinar Vala 202), mag. Alenka Gložančev in dr. France Novak (z Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU) ter Lenka Vojnovič (Slovenska filantropija) je med 369 prispelimi glagoli izbrala tri zmagovalne glagole, ki naj bi nadomestili ali vsaj sobivali s sedanjim opisnimi glagolskimi zvezami biti prostovoljec, opravljati prostovoljsko delo.

Prvi zmagovalni glagol je iz močne skupine z najbolj določevalno lastnostjo (prosta volja), drugi zmagovalni glagol je iz skupine številčno najmočnejših glagolov z besedo srce, tretji zmagovalni glagol pa je iz številčno močne skupine glagolskih sklopov, ki so za slovensko besedotvorje novost. Zmagovalni glagoli iz teh treh skupin so torej: prostovoljiti, srčiti, veseljesejati. Kot prve ali pa edine so jih prispevale Maja Žurga Dulmin, Ana Skobe in Tjaša Dobrina.

Komisija je nagradila tudi spis 10 razlogov, zakaj prostovoljčkam Zale Križnik iz OŠ Vransko Tabor ter esej Patricijino veseloširjenje Sandre Škrinjar iz SŠ Črnomelj, kot šolo, ki se je najbolj množično odzvala na natečaj, pa Gimnazijo Ledina.

V svojem govoru ob razglasitvi zmagovalnih glagolov je predstojnik Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU, prof. dr. Marko Snoj, pozdravil vse starše in botre nove besede, ki bo odslej naša skupna. »Uporabljajmo jo in jo imejmo radi. Ker je tudi naš inštitut eden njenih botrov, jo v življenje pospremljamo z uvrstitvijo v Slovar novejšega besedja slovenskega jezika, kar že skoraj zagotavlja njeno pojavitev v drugi izdaji Slovarja slovenskega knjižnega jezika. Besedi želim tako kot Tinkara in Rožle Kekcu: Srečno!«


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.