Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

''Romi živimo v začaranem krogu, ponekod še vedno v getu''


Zveza Romov za Dolenjsko Foto: Tamino Petelinšek / STA
10. 4. 2017, 11.35
Posodobljeno
11:57
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

nova_slika.jpg
Arhiv Lokalno.si
Nova slika
tap_5559_000.jpg
Arhiv Lokalno.si
tap_5913_000.jpg

Zveza Romov za Dolenjsko je v Kočevju 5.4.2017 pripravila osrednjo dolenjsko prireditev ob 8. aprilu - Svetovnem dnevu Romov, ki ga pripadniki romske skupnosti že tradicionalno obeležijo s kulturnimi prireditvami, romsko glasbo in plesom.

Zbrane v kulturnem centru v Kočevju je uvodoma nagovoril predsednik dolenjske romske zveze Bogdan Miklič, ki je opozoril, da se življenje Romov na Slovenskem vendarle spreminja na bolje in dejal: »Država nam je ponudila roko in sprejela nekatere ukrepe, s katerimi želi pospešiti reševanje problematike pripadnikov postavljenih na rob družbe, veliko slabše pa je v nekaterih lokalnih skupnostih, kjer ni prave volje, da bi se stvari premaknile. Ponekod so lahko našli denar in tudi evropska sredstva, da so uredili najnujnejše kar zagotavlja človeka vredno življenje, drugod na rešitve samo čakajo namesto, da bi se lotili reševanja pa čeprav jim to nalaga zakon o romski skupnosti. Žalostno je namreč, da smo v letu 2017 pa ponekod še vedno ni niti pitne vode, niti elektrike. Sedanji način življenja pomeni veliko socialno izključenost, Romi živimo v začaranem krogu in smo obsojeni, da ponekod še živimo v getu, stran od neromskega sveta. Še veliko je nerazrešenih vprašanj, ki jih bo treba prednostno reševati, predvsem bivanjska in prostorska vprašanja, s katerimi se srečuje romska manjšina ter velik razvojni zaostanek v primerjavi z večinskim prebivalstvom,« je še dejal Miklič.

Slavnostni govornik je bil predsednik Državnega zbora Republike Slovenije dr. Milan Brglez. Glasno in jasno je opozoril na težke bivalne razmere Romov, diskriminacijo in pomanjkanje kulturnega dialoga. »Romska skupnost še vedno ni postala enakopraven subjekt slovenske družbe pa čeprav je svoje mesto dobila tudi v ustavi, položaj in pravice romske skupnosti pa določa sprejeta zakonodaja na tem področju. Z dosežki na področju romske problematike kljub temu ne moremo biti zadovoljni na kar opozarjajo tudi nevladne organizacije in romska skupnost sama, ki ostaja ena najbolj ranljivih skupin prebivalstva na robu družbe. Romom bo treba zagotoviti ustrezne bivanjske razmere vključno z zdravo pitno vodo, omogočiti jim bo treba dostop do izobraževanja, zaposlitve in do kakovostnega zdravstvenega varstva,« je dejal Brglez. Pozval je tudi lokalne skupnosti na pripravljenost, da prisluhnejo potrebam Romov in napovedal novelo Zakona o Romski skupnosti, ki bi omogočal sistemsko financiranje romske skupnosti, v pripravi je tudi nov nacionalni program za Rome za prihodnje obdobje.

V občini Kočevje živi okrog 800 Romov. Župan dr. Vladimir Prebilič je povedal, da so vsa romska naselja v občini opremljena z vodo in elektriko, brez teh dobrin je le še nekaj romskih hiš zunaj naselij. Občina se redno prijavlja na vse evropske razpise s področja romske infrastrukture. V kratkem se bodo lotili ureditve naselja Mestni Log. S pomočjo romskih koordinatorjev so v osnovno šolo uspeli spraviti okrog 80% romskih otrok, veliko Romov je v obliki javnih del dobilo priložnost v podjetju Komunala, nekatere so tudi zaposlili.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.