Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Proslava ob prazniku mesta Kočevje


M. Leskovšek-Svete
6. 5. 2014, 17.15
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

kspom001.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
kspom001
kspom011.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Proslavese je udeležila tudi županja s Kočevjem pobratene občine Dolina pri Trstu Fulvia Premolin. (Foto: M. L.-S.)
kspom010.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Slavnostni govornik je bil župan Kočevja Vladimir Prebilič. (Foto: M. L.-S.)

Na mestni ploščadi v Kočevju je včeraj potekala proslava v počastitev praznika KS Kočevje mesto in 69. obletnice osvoboditve mesta Kočevje. V kulturnem programu so nastopili otroški pevski zbor Piki Jakob in recitatorja z OŠ Zbora odposlancev ter MoPZ Svoboda, slavnostni govornik pa je bil kočevski župan Vladimir Prebilič.

Prebilič se je v svojem govoru sprehodil skozi zgodovino Kočevja od poselitve Kočevske, ki jo je omogočilo, kot je dejal, iskreno sobivanje Slovencev in Nemcev, do današnjega časa, ko Kočevje in Kočevska, kot je dejal, »nista to, kar bi si večina nas želela«.

Zahvaljujoč medsebojnemu sodelovanju in podjetnosti prebivalcev Kočevske, ki so s pridom izkoriščali krošnjarski patent, je bilo Kočevje prvo elektrificirano mesto na Slovenskem. Postalo je gospodarsko in upravno središče v južni Sloveniji, to pa je Kočevje ponovno uspelo postati tudi po drugi svetovni vojni, čeprav je bilo v spopadih skoraj popolnoma porušeno.

»Kljub novim bremenom v obliki nerazumljivih pobojev v Kočevskem Rogu ter zapiranje Gotenice in Kočevske Reke, je mesto ponovno zacvetelo. Postalo je središče lesno-predelovalne in kovinske industrije… Nezaposlenosti skoraj ni bilo,« je dejal.

Tako je bilo do osamosvojitve Slovenije, v kateri je Kočevska, tako kot med drugo svetovno vojno, odigrala pomembno vlogo.

»Prav tu, kakor že pred tem, so se položili temelji za obrambo takrat samostojne in neodvisne Slovenije,« je dejal župan in dodal, da pa smo nato, kot žal kaže, slabo upravljali z našo državo.

»Ukinitev družbene lastnine in nenadzorovana privatizacija so vodili v gospodarski zlom Kočevske in Kočevja. Nekoč uspešna in velika podjetja so izginila in z njimi kar 3 tisoč delovnih mest,« je povedal Prebilič.

Dodal je, da je država, ki je postala večinski lastnik zemljišč na Kočevskem, pozabila na vse odrekanje in pomoč, ter da so si zato vsaj deloma tudi sami krivi,saj bi državo morali večkrat opozoriti na polpreteklo zgodovino in pojasniti, da sedaj pričakujejo vsaj drugačen odnos in razumevanje, če že pomoči ni mogoče dobiti.

»Izročilo naših prednikov govori o lastni aktivnosti. Prav tako govori o sodelovanju, katerega že dolgo pogrešam v Kočevju,« je še poudaril župan. V preteklosti so že večkrat dokazali, da znajo in zmorejo izboljšati okolje, v katerem živijo, vsak pri sebi pa si mora odgovoriti na vprašanje, ali to sploh hočejo, pri čemur pa, kot je dejal, ne smejo pozabiti, da so Kočevsko in Kočevje dobili v upravljanje od svojih prednikov, ter da za njimi prihajajo novi rodovi, ki jih bodo morda nekoč vprašali, kaj so naredili, da bi bilo življenje na Kočevskem drugačno.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.