Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

FOTO: Sto botrov in drugih podpornikov na 7. grajski rezi


M. M., foto: KŠTM Sevnica
26. 1. 2015, 11.40
Posodobljeno
01. 02. 2015 · 09:08
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

grajskatrta_020.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
grajskatrta-020, grajskatrta_020
grajskatrta_033.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
grajskatrta_039.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
grajskatrta_042.jpg
Arhiv Dolenjskega lista

Potem ko je razmeroma mila zima omogočila vinogradnikom, da so mnogi že porezali svoje trte, so se tudi v Sevnici v grajskem vinogradu lotili prvega letošnjega vinogradniškega opravila - rezi grajskih trt modre frankinje. V organizaciji KŠTM Sevnica je tako po godu Sv. Vincenca, ki je 22. januarja, ko se po starih običajih lahko začnejo opravila v vinogradu, včeraj potekala že 7. tradicionalna grajska rez.

Kot je sporočil Rok Petančič iz KŠTM Sevnica, se je kljub hladnemu vremenu zbralo lepo število boter in botrov ter ostalih podpornikov, skupaj jih je bilo več kot 100. Že ob prihodu na grad so vse prihajajoče v grajski opravi pozdravili grajski gospodje Edvard, Miran in Jože iz društva Sevniški graščaki, z medenim aperitivom pa je številne postregel čebelar Franc Zagorc. Pri grajski vili nad vinogradom, kjer je goste pričakal prigrizek in okrepčilo, je za veselo vzdušje s poskočnimi vižami poskrbel vedno nasmejani mladi harmonikar Jakob Štigl z Razborja.

Zbrane sta uvodoma pozdravila tudi sevniški župan Srečko Ocvirk ter direktorica KŠTM Sevnica Mojca Pernovšek. V programu, ki ga je kot običajno spretno in hudomušno povezoval Ciril Dolinšek - Cili, je nastopil kvartet Jarica. Seveda na rezi ni manjkal niti nekdanji lastnik Gradu Sevnica, baron Inocenc Moscon, ki je po jesenskih ljubezenskih pripetljajih njegovega bratranca iz Avstrije, ko ga je zalotil v grajski vili s svojo grajsko damo, slednjega dal zapreti v grajsko ječo (danes urejeno v grajsko vinoteko, zato se pohotni bratranec ni kaj dosti pritoževal). Nato je napočil čas za resno delo.

Člana DV Šentjanž, Branko Keber in Rudi Bec, sta izvedla praktični prikaz rezi vinske trte modre frankinje, kar sta podkrepila s teorijo, tako da se so tudi manj vešči botri podučili, kako se reže trta, in to znanje uporabili pri delu. Po opravljenem so se ponovno zbrali pri grajski vili, kjer jih je čakalo še zadnje "častno" dejanje. Ob kamnitem zidu ob grajski vili namreč že od leta 2007 raste cepič najstarejše vinske trte na svetu z Lenta, žametna črnina. Rez sta opravila župan in direktorica KŠTM Sevnica.

Po dobro opravljenem delu je sledilo le še povabilo na kosilo, ki ga je ekipa Gostišča Dolinšek pripravila na toplem v gradu, vsak boter pa je ob odhodu prejel tudi simbolično darilce – predpasnik. »Iskreno se zahvaljujemo vsem botrom in podpornikom za izkazano zaupanje in podporo. V veselo druščino grajskih botrov vabimo vse ljudi dobre volje, ki vam ni vseeno za našo skupno kulturno dediščino. Vse informacije o botrstvu so dostopne na spletni strani gradu Sevnica,« je še dodal Petančič.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.