Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

FOTO: Iskali sledi, zabijali žeblje, kurili, delali kalužo ...


I. Vidmar
29. 8. 2016, 15.30
Posodobljeno
31. 08. 2016 · 10:11
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

tabor_mladih_001.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Tabor mladih-001
tabor_mladih_027.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Udeleženci Tabora mladih so skopali in uredili kalužo, kjer si bodo tešile žejo divje živali. (Foto: I. Vidmar)
tabor_mladih_025.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Udeleženci tabora mladih z mentorji in vodstvom tabora (Foto: I. Vidmar)
tabor_mladih_004.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Stane Gabrijel, vodja tabora

Včeraj se je pri lovskem domu na Pajkežu končal letošnji Tabor mladih, ki ga je že četrto leto zapored, prvi dve leti je bilo to na Ojstrem vrhu, pripravila Zveza lovskih družin Novo mesto, kar štirideset otrok z njenega območja pa je tri dni preživelo v naravi in se učilo o vsem, kar lahko človek najde v njej.

Odločitev za organizacijo takega tabora za vodjo Staneta Gabrijela in njegove sodelavce pred štirimi leti ni bila lahka, saj s tem niso imeli izkušenj, a jim je tabor že prvo leto, ko se ga je udeležilo 17 otrok, dobro uspel in letos se je zgodilo, da so morali kar tretjino od šestdesetih prošenj za udeležbo na taboru zavrniti, zato razmišljajo, da bi prihodnje leto, če bodo le zbrali dovolj denarja, tabor pripravili v dveh terminih.

Tabor mladih je namreč, kar je danes redko, brezplačen, saj ga v celoti financira novomeška zveze lovskih družin, ki združuje 21 društev in 1200 lovcev. Med mentorji so se tudi tokrat vodji tabora Stanetu Gabrijelu, tajniku novomeške zveze lovskih družin, pri delu z mladino pridružili gozdar Marjan Grah, ki jim je predstavil gozd, vrste dreves in drugega gozdnega rastlinja ter pojasnil pomen gozda, upokojeni mirnopeški učitelj Tone Perko, ki je bil namestnik vodje tabora, z geografinjo Darjo Gros pa so otroci spoznavali divjad in se učili prepoznavati sledi živali. V delo z mladimi so se vključili tudi lovci lovske družine Dolenjske Toplice, v čigar domu so stanovali otroci, pa kinologi, lokostrelci in športni strelci iz Dolenjskih Toplic.

Še marsikaj, kar večini današnjih otrok ni dano spoznati, so spoznavali udeleženci tabora - kako v naravi varno zakuriti ogenj, kako si na njem pripraviti preprost obrok, kako najti hrano v gozdu, kako postaviti bivak oziroma zatočišče in v njem prenočiti pa tudi kako se orientirati v naravi so se učili.

Marsikateri otrok se je na taboru prvič srečal z žeblji, kladivom, sekiro in žago za les ali pa krampom, motiko in lopato. Otroci so se pod vodstvom mentorjev lotili postavljanja lovske preže, izkopali in uredili so tudi kalužo za napajanje divjih živali ter sodelovali pri kuhanju golaža, s katerim so pogostili tudi starše, ki so prišli na zaključno prireditev. Žal jim tokrat ni uspelo videti toliko živali, kot so jih srečali na Ojstrem vrhu, so pa čez noč nastavili kamero, ki je posnela vse živali, ki so ponoči prišle na krmišče, ogledali so si tudi več filmov o živalih, si od blizu ogledali nagačene živali, kakršne živijo na območju tabora, ter o njihovih značilnostih in lastnostih brali v brošurah in knjigah.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.