Evropska pašteta za arabskega migranta





Slovenska filantropija je v Posavskem muzeju Brežice v sodelovanju s to ustanovo nedavno organizirala pogovor Migranti med nami, v katerem so iz različnih zornih kotov razpravljali o preseljevanju in o stikih različnih kultur ter tako tudi o medsebojnem razumevanju in nestrpnosti. Etnologinja in kulturna antropologinja Maja Lamberger Khatib, poznavalka Bližnjega Vzhoda in raziskovalka islama, je govorila o arabski kulturi.
Predsednica Slovenske filantropije Anica Mikuš Kos je predstavila nekaj svojih izkušenj s svetom, iz katerega prihajajo sedanji migranti. Po njenih besedah vlada v državah, od koder prihajajo migranti, npr. v Siriji, kaotično stanje. Ti ljudje so doživeli strašne stvari, zato je razumljivo njihovo morebitno odklonsko vedenje. Mikuš Kosova se zato kot psihiater čudi, da z migranti na njihovi poti v Evropo ni večjih problemov.
Vodja brežiške izpostave za zaščito in reševanje Zdenka Močnik je govorila o tej ustanovi in o sodelovanju slovenske vojske, policije in prostovoljcev v sedanji migrantski krizi. Matej Mlakar, profesor matematike v Šolskem centru Krško-Sevnica, je rekel, da je na delovnem mestu zaznal pri dijakih sovražni govor. »Zato sem ocenil, da je zelo pomembno, da mladim razložimo stvari,« je dejal v brežiškem pogovoru. Kaj mladim povedati o migrantih, Mlakar spoznava na kraju samem, kot prostovoljec v begunskih sprejemnih centrih na brežiškem območju. Ramin Shadani iz Irana je govoril o svoji izkušnji begunstva. Pri tem je menil, da je učenje jezika zelo pomembno za človeka, ki vstopa v drugo kulturo. Sam govori tudi slovensko, čeprav za boljše sporazumevanje uporablja angleščino. Pogovor, ki ga je povezovala direktorica Slovenske filantropije Tereza Novak, so zaključili z afganistansko večerjo, ki sta jo pripravila Javid in Ghulam.
Omenjeni dogodek v muzeju je bil v Posavskem muzeju Brežice že drugi pogovor o migrantih. Muzej je septembra namreč organiziral okroglo mizo Posavje in begunci, z zavedanjem zgodovine do zavedanja sedanjosti. Takrat so sodelovali Stanislav Zlobko, ki je bil ob osamosvojitvi Slovenije sekretar za ljudsko obrambo na občini Brežice, ter David Zorko in Jernej Agrež, brežiška prostovoljca, ki delata z migranti v Grčiji in v Brežicah.
Tako kot na septembrski okrogli mizi je tudi na pogovoru 18. decembra Migranti med nami udeležence nagovorila direktorica Posavskega muzeja Brežice Alenka Černelič Krošelj.
O tem pogovoru podrobneje pišemo tudi v jutrišnji tiskanem Dolenjskem listu. Tam lahko med drugim preberete, da je Iranec Ramin Shadani mogoče bolj strpen do slovenskih policistov kot Slovenci sami. Ali pa vas bo zanimalo, npr., zakaj moramo zaradi neizogibne prihodnosti postati kulturno občutljivi in da zahod nikakor ne more zatajiti v sebi arabske zgodovine, o čemer razmišlja Maja Lamberger Khatib.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se