Do sredine decembra zaščita brežin Drožanjskega potoka



Na kabinet sevniškega župana sem se obrnil z vprašanjem, če mi posredujejo podatke o zaščiti brežine Drožanjskega potoka na Drožanjski cesti, ob nekdanjem igrišču, kolikšna je investicija, kdo jo bo pokril, do kdaj naj bi bila končana in kakšni so gabariti opornega zidu ob potoku.
Namreč, tako kot so številni krajani veseli, da se je naposled začelo nekaj premikati, da bodo le zavarovali brežino in da bodo lahko spet usposobili travnato igrišče za mali nogomet ob Drožanjski cesti, se nekateri tudi čudijo velikemu posegu v prostor in se sprašujejo o smiselnosti velikega vlaganja desetin ton betona in železa v oporni zid v teh neprijaznih časih.
Na občini so povedali, da gre za končne ureditve v sklopu dokončanja HE Blanca, ki so se zaradi pozno sprejetega finančnega načrta podjetja Infra s strani vlade pričele šele zdaj ter da gre za investicijo podjetja Infra.
Zato smo več podatkov poiskali pri Antonu Vetrihu, vodji projekta HE Blanca, za infrastrukturo, ki je pojasnil, da so z deli začeli šele zdaj, ker je eden od kandidatov za pridobitev del na javnem razpisu zahteval revizijo že marca začetega postopka javnega naročanja.
Tako je bil po končani reviziji naposled šele konec avgusta potrjen izbrani izvajalec – CGP Novo mesto, ki si je za podizvajalca izbral celjsko podjetje Nivo, ki je bilo močno vpeto ob gradnji infrastrukture HE Blanca, tudi na območju mesta Sevnica, na Drožanjski cesti in Florjanski ulici.
Delavci Nivoja so se lotili zaščite okoli 70 m brežine Drožanjskega potoka ob vznožju Plausteinerjevega posestva na Cesti na grad, kjer ni opaziti pretirane naglice, in okoli 100 metrov brežine od peskolova na Drožanjski cesti do mostu. Inž. Vetrih kategorično zanika, da bi imela ta dela kakršnokoli povezavo z urejanjem igrišča na Drožanjski, pač pa gre izključno za zavarovanje brežin Drožanjskega potoka celo pred stoletnimi vodami.
Na vrhu skalometov bodo namestili tudi meter visoko varovalno ograjo. Skupna vrednost naložbe z davkom znaša okroglih 159.000 evrov, dela pa naj bi bila po pogodbi končana do 15. decembra. Anton Vetrih z Infre je še povedal, da so pri začetku del morali upoštevati tudi naravovarstvene smernice, da bi ta poseg čim manj zmotil vodni živelj: predvsem ribe in žabe v Drožanjskem potoku, zato naj bi bil bolj zimski čas najprimernejši.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se