Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Apel podobo na ogled postavi


M. Ž.
4. 12. 2013, 10.00
Posodobljeno
05. 12. 2013 · 06:45
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

kultura02.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Damjan Popelar je na ogled postavil skupno 20 maket kozolcev in čebelnjakov.
kultura62.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Poslovilni nastop mokronoškega pevskega zbora. (Foto: M. Ž.)
kultura17.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Glasbena šola se je predstavila z osemnajstimi točkami.

Z dogodkom, ki ga je njegov scenarist Stane Peček naslovil Apel podobo na ogled postavi, so sinoči v Mokronogu obeležili Ta veseli dan kulture. Oblikoval ga je v treh sklopih – najprej se je z bogatim programom, v katerem so nastopili predvsem učenci iz domače občine Mokronog-Trebelno, predstavila Glasbena šola Trebnje, nato sta razstavo Obrazi dediščine, ki je obiskovalce pozdravila v avli kulturnega doma in bo na ogled do petka, predstavila njen avtor arhitekt Damjan Popelar in mag. Dušan Štepec, v tretjem delu pa se je po 62 letih delovanja poslovil moški pevski zbor KUD Emil Adamič Mokronog.

»Dovolite mi, da se najprej, tudi v vašem imenu, zahvalim in poklonim vsem, ki so slovenski jezik ohranjali skozi viharje, požige in druge ujme časa, ga varovali, razvijali, plemenitili in ga postavili v vrsto svetovnih jezikov. Pri tem ne mislim samo na velikane kot so Trubar, Vodnik, Prešeren, Levstik, Jurčič, Cankar, Kosovel… pa naša moderna … in naprej do Kocbeka, Pavčka, Minatija, Zlobca, Pahorja in številnih drugih. V mislih imam tudi Pavla Zidarja in njegov literarni opus, ki ga je začel v teh krajih, ko je poučeval na Trebelnem in v mokronoški šoli; mislim na Marušo Krese iz Bogneče vasi, pisateljico, pesnico in novinarko, edino Slovenko na seznamu stotih najvplivnejših Evropejk, ki je preminula letošnjega januarja; mislim na Trebanjca Franceta Režuna in Barico Smole, pa na Avgusta in Ivana Gregorčiča iz sosednje vasi, na našo Anico Zidar in na Mokronožice, ki so pred dnevi izdale brošurico spominov. Mislim tudi na Aljo Suljič in vsa druga žlahtna, čeprav še drobcena semena, ki kalijo na slovenskih besednih poljanah. Zaradi teh in takih rodoljubov, slovenski jezik ni majhen, čeprav ima majhno število govorcev,« je med drugim poudaril neutrudni mokronoški kulturnik Peček.

Organizirano zborovsko petje ima v Mokronogu dolgo tradicijo, saj je že okoli leta 1900 deloval pevski klub, vseskozi je z manjšimi krizmi tudi pel cerkveni pevski zbor. Moški pevski zbor KUD Emil Adamič je vsa ta leta deloval pod vodstvom le dveh zborovodij – do leta 1990 ga je vodil Vilko Videčnik, nato pa ga je prevzel Stane Peček. Zbor je prepeval na številnih prireditvah in priložnostih, veselicah in pogrebih, komemoracijah, proslavah in koncertih, revijah, otvoritvah različnih pridobitev …

Prireditev so s skupnimi močmi pripravili KUD Emil Adamič, glasbena šola Trebnje, Zveza kulturnih društev Trebnje in trebanjska območna izpostava JSKD.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.