Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

1000 let omembe reke Mirne


M. Ž., Foto: Blaž Strmole
15. 4. 2016, 13.30
Posodobljeno
04. 05. 2016 · 11:45
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

mirna__1000_let_14042016__foto_blaz_strmole__1_.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Mirna, 1000 let 14042016, foto Blaz Strmole (1)
mirna__1000_let_14042016__foto_blaz_strmole__15__0001.jpg
Blaž Strmole
Predsednik republike Borut Pahor je mirnskemu županu Dušanu Skerbišu ob tej priložnosti podaril slovensko zastavo. (Foto: Blaž Strmole)
mirna__1000_let_14042016__foto_blaz_strmole__20__0001.jpg
Blaž Strmole
mirna__1000_let_14042016__foto_blaz_strmole__17__0001.jpg
Blaž Strmole

15. aprila leta 1016 je cesar Henrik II. s posebno listino podelil grofu Viljemu posestva, ki jih ima med rekami Savo, Savinjo, Sotlo in Mirno v pokrajini Savinjski. Sinoči, na predvečer visokega jubileja so na Mirni pripravili slavnostno prireditev, na kateri je bil slavnostni govornik predsednik republike Borut Pahor, osrednji pa dr. Ferdinand Šerbelj, so sporočili iz mirnske občinske uprave.

Mirnski župan Dušan Skerbiš je v nagovoru izpostavil dosežke mlade občine ter ključno in povezovalno vlogo mirnske občine v projektu Mreža postajališč za avtodome po Sloveniji. Dr. Ferdinand Šerbelj je predstavil grb občine Mirna in poudaril, da je estetsko in preudarno oblikovan v okvirih heraldične znanosti, ter dodal, da bodo k njegovemu ugledu v prihodnje največ prispevali Mirnčani s svojim delom, domoljubjem in zagovarjanjem vrednot sodobne družbe.

Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor pa se je v govoru, kot so zapisali v sporočilu za javnost, dotaknil ustvarjanja boljših pogojev za prihodnje generacije, da bodo lahko živeli življenje v mirnem, zdravem in kakovostnem okolju, da bodo lahko izsanjali svoje sanje in si ustvarili družine. Poudaril je, da so izkušnje preteklosti izjemno dragocene in da iz njih črpamo znanje za potrebe sedanjega in prihodnjega časa. "Zgodovina nas je naučila, da je življenje polno dramatičnih sprememb. Kot predsednik republike vas pozivam, da se prav iz preteklosti naučimo pomembnega nauka: ko smo bili kot narod razdeljeni, ko je med nami prevladalo sovraštvo, je generacija tistega in prihodnjega časa plačala visoko ceno za to zmotno ravnanje. Ko pa bili zmožni premagati razlike, ki so med nami, in smo stopili skupaj, smo dosanjali svoje sanje. To naj nam daje vedeti, da je za prihodnost, za varno in kakovostno življenje naših otrok, pomembno spoznanje iz preteklosti - da moramo sodelovati in biti enotni. Potrudimo se za to," je povedal Pahor.

V športni dvorani mirnske osnovne šole so na slovesni prireditvi, za katero je scenarij napisala in jo tudi povezovala Petra Krnc, nastopili mladi glasbeniki in učitelji Glasbene šole Trebnje, Mladinski pevski zbor Osnovne šole Mirna je na pevskem potepu s kitaro spremljala Elvira Žagar, zapel je tudi operni pevec Diego Barrios Ross, Oktet Lipa Trebnje, obiskovalce je v dvorano in iz nje spremljal Občinski pihalni orkester Trebnje, Ženski pevski zbor Zimzelen pa je ob klavirski spremljavi profesorja Zoltana Petra zapel slovensko in mirnsko himno, ki je bila sinoči prvič zapeta kot uradna himna te mlade občine, nastala pa je v času pred referendumom leta 2009, ko so jo pevke prav na dan razglasitve rezultatov prvič zapele, so zapisali na mirnski občinski upravi.

Niz prireditev v okviru praznovanja 1000-letnice omembe reke Mirne se je začel v ponedeljek s predstavitvijo šeste knjige o gradu Mirna z naslovom "Grad Mirna med včeraj, danes in jutri", nadaljuje se danes pozno popoldne z druženjem na startu Trimmigo in spustom lučk, jutri s spomladansko čistilno akcijo, zaključi pa z nogometnim turnirjem v nedeljo, so še dodali.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.