Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Zaskrbljeni zaradi dogajanja na Vranovičih


M. M.
20. 3. 2012, 09.20
Posodobljeno
06. 04. 2012 · 13:32
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

vranovici_sestanek_mbj.jpg
M. B.-J., arhiv DL
Z marčevskega sestanka v prostorih KS Črnomelj... (Foto: M. B.-J., arhiv DL)

##IMAGE-3426907##

Iz urada Varuha človekovih pravic so sporočili, da so seznanjeni s pritiski na romsko družino Hudorovac, ki se je preselila na Vranoviče v občini Črnomelj. Za omenjeni urad je zaskrbljujoč zlasti odziv krajanov, ki, sodeč po medijskih odzivih, preselitvi nasprotujejo zlasti zaradi romske pripadnosti družine. »Na podlagi zbranih informacij lahko rečemo, da gre za primer neposredne diskriminacije na podlagi etnične pripadnosti, ki je prepovedana v skladu z ustavo in zakoni,« so zapisali v sporočilu za javnost.

Z vidika ustavnih pravic enakosti pred zakonom in proste izbire bivališča so po njihovem prepričanju nesprejemljivi tudi domnevni poskusi županj občin oz. javne obljube krajanom Vranovičev, da bosta družino Hudorovac pregovorili, naj se vrnejo v naselje Sovinek. Takšne obljube predstavnikov oblasti pomenijo podporo nestrpnim odzivom krajanom, čeprav so ti odzivi nedopustni tako s pravnega kot tudi etičnega vidika.

»Ob tem primeru se razkrivajo tudi sistemske pomanjkljivosti varstva pred diskriminacijo. Varuh nima pristojnosti v razmerju do zasebnikov. Diskriminacijo na tej ravni mora obravnavati in sankcionirati neodvisen organ za obravnavo primerov diskriminacije, ki ga Slovenija mora imeti na podlagi direktiv EU. Varuh v svojih letnih poročilih že več let opozarja, da v Sloveniji potrebujemo tovrsten neodvisen organ, ki bo imel ustrezna pooblastila tako na področju sankcioniranja kršitev enakopravnosti, kot tudi na področju preventivnega delovanja.

O nestrpnosti in odporih vključevanju pripadnikov romske skupnosti v slovensko družbo na posameznih območjih je Varuh konec leta 2011 seznanil Vlado RS. Vladi smo med drugim predlagali, naj s svojo preventivno in promocijsko dejavnostjo pomaga preseči stereotipe, predsodke in nestrpnost, ki pogosto prerastejo celo v državljansko nepokorščino. Po mnenju Varuha prav odpori lokalnega prebivalstva predstavljajo eno izmed največjih ovir pri uresničevanju Nacionalnega programa ukrepov za Rome 2010-2015,« so še zapisali v odzivu na dogajanje v Beli krajini.

Kot smo poročali, so imeli v začetku meseca krajani Vranovičev sestanek na sedežu krajevne skupnosti Črnomelj, ko se je konec februarja v vas, ki šteje 100 prebivalcev, iz semiškega romskega naselja Sovinek priselila 10-članska družina Zvonka Hudorovca. Družina na Sovinku naj ne bi bila problematična, dvakrat pa so jim že zažgali hišo, zato so se umaknili, njihovi selitvi pa nasprotujejo nekateri vaščani Vranovičev. Problem vidijo v slabem stanju hiše, kot so dejali na sestanku, pa si želijo problem rešiti strpno in po mirni poti, saj se zavedajo, da ga ni mogoče rešiti čez noč.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.