Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Zahtevajo razveljavitev komunalnega odloka


Besedilo in foto: L. Markelj
5. 12. 2012, 18.00
Posodobljeno
03. 01. 2013 · 11:09
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

s_komun_albert.jpg
Albert Pavlič in Simon Štemberger na protestnem srečanju Šentjernejčanov pred zadnjo izredno sejo v zvezi s komunalnim prispevkom pred občinsko zgradbo.

Zgodbe s komunalnim prispevkom v šentjernejski dolini očitno še ne bo tako kmalu konec.

Prvopodpisani Samo Hudoklin in volivci občine Šentjernej Albert Pavlič, Dušan Rangus, Primož Močivnik, Andrej Mikec, Goran Kranjc, Andrej Jenškovec, Jože Simončič, Aleš Metelko, Luka Luzar, Simon Štemberger ter ostali volivci (imajo 253 podpisov) so te dni na občino in župana Franca Hudoklina podali vlogo za razveljavitev Odloka o programu opremljanja in merilih za odmero komunalnega prispevka za območje občine Šentjernej (sprejetem leta 2010, spremembo odloka pa še 2012), na podlagi katerega so bila med drugim določena merila za določitev in izračun komunalnega prispevka za priključitev objekta na kanalizacijski sistem za odvajanje in čiščenje komunalne odpadne vode.

Kot pravijo v zahtevi, bi odmerek po obstoječem odloku občanom prinesel previsoke zneske, s katerimi bi bil ogrožen njihov materialni in socialni položaj. V odloku po njihovem niso bile v zadostnem obsegu določene olajšave pri odmeri komunalnega prispevka, drugače bi bili lahko določeni korekcijski faktorji dejavnosti.

s_komun_samo.jpg
Samo Hudoklin, vodja CI Glas ljudstva (v sredini).

»Glede odmere komunalnega prispevka imajo občine dva možna pristopa: maksimalno polnjenje občinske blagajne oz. proračuna, ki je v primeru občine Šentjernej v zelo slabem stanju - (pre)zadolženost je praktično 100-odstotna, drugi pristop, za katerega se zavzemamo, pa je občanom bolj prijazen in bolj življenjski. Ta pa omogoča, da v teh težkih socialno ekonomskih razmerah, ko je njihov materialni status na robu »osebnih stečajev«, nekako poravnajo svoje obveznosti, čeprav težko,« pravijo v zahtevi in pri tem mislijo, da se uresničijo prvotne napovedi občine o višini komunalnega prispevka, ki je bil tudi v javnih občilih obljubljen med tisoč in 1.800 evri, in ne tako visoki zneski, kot so jih nekateri s prvimi odločbami že dobivali.

Podpisniki zahteve za razveljavitev sedaj veljavnega odloka pravijo, da bo najmanj 5-odstotkov volivcev s podpisi podalo podporo za zahtevo za razveljavitev komunalnega odloka, pobudniki pa županu predlagajo, da ta »v skladu z določili Zakona o lokalni samoupravi in določilih Statuta Občine Šentjernej o načinu dajanja podore zahtevi za to razveljavitev odloči z aktom, s katerim določi obrazec seznama ali obrazec za podporo z osebnim podpisovanjem in rok za zbiranje podpisov. Obrazca morata vsebovati jasno izraženo zahtevo za razveljavitev Odloka. Predlagamo tudi, da pristojni organi o zahtevi za razveljavitev Odloka odloči v roku 45 dni,« pravijo pobudniki, ki so o tej zahtevi pisno seznanili tudi občinski svet občine Šentjernej.

CI se ne odziva


s_komun_franc.jpg
Župan Franc Hudoklin (na desni) je razočaran, da se CI očitno ni pripravljena pogovarjati in priti do kompromisa.

Župan Franc Hudoklin je razočaran nad takim odzivom Civilne iniciative Glas ljudstva, in pravi, da je občina pripravljena na kompromis in pogovore, a do teh od prejšnje srede, ko so imeli skupni sestanek, ne pride. "Nihče iz CI, niti vodja Samo Hudoklin, se ne odziva na naše klice, odgovorov nam v tednu dni, ko smo že marsikaj dorekli, niso poslali, sedaj pa ta zahteva za razveljavitev odloka," pravi župan in dodaja, da odlok lahko razveljavi le Ustavno sodišče RS, če seveda tako presodi, a on ga v ustavno presojo ne namerava poslati, "saj za to ni nobenih razlogov." Hudoklin poudarja, da je Odlok sedaj še vedno veljaven, tako tudi do sedaj izdane odločbe, kar pomeni, da bodo nekateri občani zneske v 30 dneh morali plačati. 

Predvsem pa opozarja, da je v nevarnosti celoten projekt, za katerega so dobili nepovratna evropska sredstva. »Gre že za bitko po oblasti nekaterih posameznikov in ne za komunalni prispevek in bojim se, da bi morali vračati evropski denar. Pa ne le mi, v celotnem projektu sta še ribniška in kočevska občina in če le ena partnerica ne zaključi zadeve v zakonsko določenem roku, je mogoč tudi tak razplet,« pravi Hudoklin.

Župan bo, kot pravi v skladu s poslovnikom občine, za prihodnji torek sklical izredno sejo občinskega sveta, za katero bodo gradivo pripravili sklicatelji (opozicija), v sredo pa je predvidena redna seja občinskega sveta, na kateri bo svetnikom predlagal v sprejem sklep o začasnem trimesečnem financiranju občine v prihodnjem letu, saj je pri pripravi proračuna seveda treba upoštevati prihodke, za katere se pa zdaj še ne ve, kakšni bodo in na katerih postavkah bodo potrebni rezi. Zato se bo v kratkem sestal tudi z vodstvi političnih strank v občini.

Hudoklin poudarja, da je pripravljen na dialog, a nikakor ne pristane na grožnje, kot mu jih je po telefonu izrekel opozicijski svetnik in član Civilne iniciative Albert Pavlič, "da se tudi v Šentjerneju lahko ponovi Maribor."

Pavlič obtožbe zanika

Na izjavo župana Franca Hudoklina se je odzval Albert Pavlič, ki zanika, da bi županu grozil in zahteva, da ta za svoje izjave predloži dokaze.

V Civilni iniciativi Glas ljudstva pa so pred nekaj dnevi za Dolenjski list povedali, da sredin sestanek prejšnji teden z vodstvom občine in županom, na katerega so zelo dolgo čakali, ni bil konstruktiven in ni uresničil pričakovanj ali prinesel napredka. Predvsem pa so besedah Sama Hudoklina razočarani, ker župan ne upošteva sklepov OS in dogovorov. »Ne vemo, kako naprej. CI bo zasedala in proučevala druge pravne možnosti,« je še povedal in očitno je zahteva za razveljavitev komunalnega odloka ena od teh.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.