Uspeh na sodišču - občini Šentjernej pripada okoljska taksa!


Občina Šentjernej je bila od maja 2016 v sodnem sporu z novomeškim javnim podjetjem Cerod, Centrom za ravnanje z odpadki, d.o.o. Tožila ga je, ker je bila prepričana, da je upravičena do polovice okoljske dajatve zaradi degradacije okolja na deponiji v Leskovcu, ki jo je do sedaj prejemala novomeška občina.
Očitno so Šentjernejčani imeli prav, saj so te dni prejeli sodbo Višjega sodišča v Ljubljani, v kateri je jasno, da mora tožena stranka CeROD občini plačati dobrih 322 tisoč evrov z zakonskimi zamudnimi obrestmi od dneva vložitve tožbe, to je od 1.6.2016 do izplačila.
Kot stranski intervenient se je kasneje postopku priključila tudi Mestna občina Novo mesto. 29. marca letos je Okrožno sodišče v Novem mestu izdalo sodbo, v kateri je Občini Šentjernej priznalo vtoževani zahtevek. Novomeška občina in Cerod sta v roku zoper sodbo vložila pritožbo na Višje sodišče v Ljubljani, ki pa ju je zavrnilo in kot že rečeno, pred dnevi potrdilo sodbo sodišča prve stopnje. Cerod mora občini Šentjernej povrniti tudi vse pravdne stroške.
Konec krivice za občino

Župan Radko Luzar je nad razsodbo seveda zadovoljen, saj je vseskozi trdil, da se občini dela huda krivica in da bi morali že v prejšnjem mandatu vložiti tožbo zaradi plačila okoljske takse, ki ji v skladu z zakonom pripada, kar je sedaj potrdilo tudi Višje sodišče v Ljubljani. »Zavzeti se moramo za svoje pravice in kot župan ne morem dopusti, da smo neracionalni in da oškodujemo občinski proračun,« je dejal že ob vložitvi tožbe.
Del deponije in čistilna naprava namreč stojita tudi na območju šentjernejske občine, ne le novomeške. Župan meni, da se mora denar pravično porazdeliti med obe občini, na teritoriju katerih odlagališče obratuje. Z odlagališčem opravlja javno podjetje CeROD d.o.o. Zakon o varstvu okolja v 112. členu določa, da so okoljske dajatve prihodek proračuna občine. Uredba o okoljski dajatvi za onesnaževanje okolja zaradi odlaganja odpadkov na odlagališčih pa določa, da je okoljska dajatev prihodek proračuna občine, na območju katere zavezanec odlaga odpadke v telo odlagališča. Če je na območju več občin, se okoljska dajatev razdeli med občine v enakih deležih.
Na občini Šentjernej poudarjajo, da pravna posledica razsodbe ni le v tem, da bo občina za nazaj prejela to, kar bi po zakonu morala, ampak da bo to okoljsko takso redno prejemala tudi naprej. »Javno podjetje Cerod bo občino Šentjernej pri tem moralo obravnavati enakovredno in enakopravno z Mestno občino Novo mesto,« pravijo.

In za kolikšne zneske gre? Lani je novomeška občina prejela skoraj 236 tisoč evrov takse, leta 2016 blizu 67 tisočakov, leta 2015 dobrih 405 tisoč evrov, leta 2014 dobrih 433.500 evrov.
Direktor Ceroda Albin Kregar pravi, da so pri nakazovanju okoljske takse sledili navodilom Carinskega urada, ki sodi pod Ministrstvo za finance RS, in od 2013 takso nakazovalo novomeški občini - prej pa vsem občinam družbenicam po izvoru odpadkov. »Zdaj bomo seveda spoštovali odločbo Višjega sodišča v Ljubljani, poravnali vse obveznosti in naprej takso nakazovali obema občinama,« je razsodbo komentiral Kregar.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
