Obeležujemo evropski dan spomina na žrtve totalitarizmov



V Evropi danes obeležujemo dan spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov. Na današnji dan leta 1939 je bil sklenjen pakt Ribbentrop-Molotov o nenapadanju med nacistično Nemčijo in tedanjo Sovjetsko zvezo, ki mu je nekaj dni pozneje sledil nemški napad na Poljsko in s tem začetek druge svetovne vojne.
Poleg več slovesnosti lokalnega značaja, med katerimi je tudi vsakoletna v Rovtah, spominski dogodek prirejata tudi Študijski center za narodno spravo in Vojaški vikariat Slovenske vojske. V ponedeljek popoldne bodo v nekdanjih zaporniških celicah v Ljubljani odprli fotografsko razstavo, nato položili cvetje k spominski plošči na stavbi veleposlaništva ZDA, v stolnici pa bo sledila maša za žrtve omenjenih režimov.
Pred dnevom spomina sta skupno izjavo podala prvi podpredsednik Evropske komisije Frans Timmermans in komisarka, pristojna za pravosodje, Vera Jourova. Poudarila sta, da moramo ohraniti spomin na žrtve teh režimov v Evropi in razmisliti o naukih iz teh temnih poglavij politične zgodovine na naši celini. Demokracija, svoboda ter spoštovanje pravne države in temeljnih pravic so temelji EU, vendar ne smemo nikoli pozabiti, da so te vrednote krhke, zato jih moramo negovati in braniti, sta opozorila.
Dan spomina je bil določen z resolucijo o evropski zavesti in totalitarizmu, ki jo je leta 2009 sprejel Evropski parlament, od leta 2012 pa ga uradno obeležujemo tudi pri nas. Omenjeno resolucijo so v petek poslanci SDS že tretjič vložili v parlamentarni postopek.
Prireditvi v Posavju
Prireditev ob evropskem dnevu spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov z naslovom Ženske, žrtve komunističnega nasilja, ki jo organizirata Ženski odbor SDS in Ženski odbor SDS Krško, govornica pa bo evropska poslanka Romana Tomc, bo danes ob 11.15 uri na Gradu Rajhenburg.
Zbrani si bodo med drugim ogledali film Maje Weiss »Skriti spomin Angele Vode«. Angela Vode je bila na Nagodetovem procesu izključena iz javnega življenja, zaprta šest let v različnih zaporih, med drugim tudi na gradu Rajhenburg. Svojo tragično življenjsko usodo je Angela Vode opisala v delu, ki je kot rokopis ostal skrit polnih 33 let, leta 2004 pa je izšel v knjigi Angela Vode: Skriti spomin.
Po prireditvi bo možen tudi ogled političnih zaporov na gradu Rajhenburg.
Pred tem pa bo že ob 10. uri v cerkvi na Senovem maša za žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se