Mladi na prostovoljnem služenju vojaškega roka: Po poteh spopadov v času vojne za samostojno Slovenije


V Vojašnici Franca Uršiča je pričelo usposabljanje petindvajsetih pripadnikov na služenju prostovoljnega vojaškega roka. Na začetku usposabljanja se seznanijo z osnovnimi postopki vojaka na bojišču. Ob praktičnem delu pa je potrebno poznati tudi osnove slovenske vojaške zgodovine. Zato je bila nedelja, 16. oktobra, namenjena spoznavanju dogajanj v vojni za samostojno Slovenijo, s poudarkom na dogajanjih na Dolenjskem.
Najprej so si ogledali spominsko soboto Teritorialne obrambe, kjer so se seznanili z razlogi za poimenovanje vojašnice po Francu Uršiču. Slednji je bil smrtno ranjen v spopadu na Medvedjeku 28. junija 1991. Spoznali so razvoj in organizacijo Teritorialne obrambe ter njeno vlogo v času pred, med in po osamosvojitvi. Pri tem so bili predstavljeni dogodki in kraji oboroženih spopadov v Pogancih, Medvedjeku in Krakovskem gozdu na Dolenjskem. Seznanjeni so bili tudi s posledicami napada na letališče Cerklje ob Krki ter spopadov v Rigoncah in Prilipah. V muzejski zbirki Teritorialna obramba in naborniška vojska so spoznali oborožitev Teritorialne obrambe, sredstva zvez, način bivanja ter posamezne enote, ki so delovale v vojašnici.

Seznanitev se je nadaljevala s predstavitvijo dogodkov na kraju spopadov v Pogancih. Takratno dogajanje sta jim pojasnila Albin Gutman, generalpodpolkovnik v pokoju, vojni poveljnik TO Dolenjska in načelnik Generalštaba Slovenske vojske, ter Anton Klobčaver, polkovnik v pokoju, predsednik Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Dolenjska. Pot so nadaljevali do kraja spopadov na Medvedjeku, kjer jim je dogajanje pojasnil Vasko Maraš, polkovnik v pokoju, predsednik območnega združenja slovenskih častnikov Novo mesto. S tem so dobili vpogled na dogodke pred 31. leti, a tudi izvedeli, zakaj morajo spoznati in obvladati posamezna vojaška znanja in veščine.
Fantje in dekleta bodo na usposabljanju v treh fazah. 1. faza traja 5 tednov, 2. faza 6 tednov in 3. faza 2 tedna. Skupno 13 tednov. Vojak ali vojakinja prostovoljec/prostovoljka lahko prostovoljno služenje opravi v celoti ali pa ga zaključi po posamezni fazi. V tem času jim teče delovna doba. Pridobijo tudi nagrado v višini 2231 €, po uspešnem zaključku pa še 1074 €, ki jih lahko kandidat uporabi za 30 ur praktične vožnje v avtošoli. Na spletni strani https://postanivojak.si/kako-lahko-sodelujem/vojak-prostovoljec/ so podrobnosti o postopkih in rokih za to področje v letu 2023.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se