Izredne seje v Žužemberku ni bilo



Sinočnja izredna seja, ki jo je sklicala šesterica opozicijskih svetnikov (Albin Ljubo Jarc, Jože Jenkole, Iztok Može, Genovefa Maver, Franc Jarc in Jože Zupančič) ni bila sklepčna, saj so v žužemberško sejno dvorano prišli samo sklicatelji, ostalih devetih svetnikov pa ni bilo. Tam je bilo še 17 občanov, kup novinarjev, župan Franc Škufca, direktor občinske uprave Jacques Gros in občinska uslužbenka Tanja Hrovat.
Ko je bilo jasno, da seje ne bo, so opozicijski svetniki kljub vsemu povedali, zakaj so jo sklicali. Glavni razlog je komunalni prispevek za priklop na kanalizacijo, ki je po njihovi oceni in mnenju dveh civilnih iniciativ - ena je za Žužemberk in jo vodita Jure Mirtič ter Robert Resnik, druga deluje na območju Dvora in jo vodi Stanislava Repar - previsok. Obe civilni iniciativi sta skupaj zbrali več kot 380 podpisov.
"Zavedamo se, da je plačilo visokega komunalnega prispevka postal velik problem večine naših občanov, ki prejemajo nizke dohodke in pokojnine. Vse več je med nami brezposelnih brez dohodkov ali pa so ti tako nizki, da ne zagotavljajo človeku primernega življenja," je med drugim povedal Franci Jarc, ki je vodil sejo, dodal je, da je komunalni prispevek možno znižati kadarkoli, če za to obstaja volja in ni v nobeni povezavi s sprejetjem občinskega prostorskega načrta, ki ga žužemberška občina sprejema že več kot sedem let.
Župan je najprej poudaril, da je bil sklic izredne seje nezakonit, kršili naj bi tako poslovnik kot statut, po njegovi oceni je bil to tudi razlog, da ostali svetniki niso prišli.
"O komunalnem prispevku smo glasovali že na 24. redni seji in takrat je bilo sprejeto, da ostane tak, kot je," je še povedal Škufca in ponovno omenil, da bodo morali odlok o komunalnem prispevku spreminjati po sprejetju občinskega prostorskega načrta.
Po oceni župana je ta seja in dogajanje na njej povezano z jesenskimi volitvami, saj bi po sedanjem odloku o komunalnem prispevku občani naložbo poplačali le v 17 odstotkih, po njegovih informacijah ima njihova občina tudi enega najnižjih komunalnih prispevkov.
V imenu iniciativ sta spregovorila Resnik in Reparjeva. Prvi je poudaril, da se počutijo kot drugorazredni občani, saj so v preteklosti v Žužemberku plačevali bistveno nižji komunalni prispevek, kot ga morajo zdaj, plače pa so se znižale, Reparjeva je dejala, da večina občanov tega stroška ne bo zmogla, ona denimo bi morala plačati 1.900 evrov. Iniciativi in opozicija predlagajo, da bi se komunalni prispevek znižal za polovico.
Zgodba o komunalnem prispevku se po napovedi opozicije ne bo končala, pričakujejo, da se bodo občani še v večjem številu priključili njihovi pobudi, saj v prihodnosti računajo, da se bodo zganili tudi v Šmihelu in Ajdovcu, kjer naj bi tudi gradili javno kanalizacijo, kar pomeni, da bodo morali tudi tam plačati omenjeni prispevek.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se